Izetbegović odbacuje pozive na ostavku, smatra zahtjev za revizijom ispravnim

izetbegović
Foto: fah

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Iztebegović u petak je odbacio pozive da podnese ostavku na tu dužnost, nakon što je Međunarodni sud pravde (ICJ) odbio zahtjev za reviziju presude protiv Srbije kojega je on snažno podržavao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neću podnijeti ostavku, jer mislim da činim ono za šta me moj narod i izabrao”, kazao je Izetbegović novinarima u Sarajevu uoči sjednice Glavnog odbora Stranke demokratske akcije (SDA), čiji je predsjednik.

Zahtjev za pokretanje revizije presude ICJ iz 2007. godine, kojom je Srbija oslobođena odgovornosti za genocid počinjen u BiH, nije odobrilo niti jedno tijelo vlasti u BiH, jer o tome nije bilo potrebne suglasnosti, no Izetbegović je otvoreno zagovarao taj postupak i bezrezervno ga je podupro svojim političkim autoritetom.

Zbog toga su, nakon negativnog odgovora iz Den Haaga koji je stigao u četvrtak, uslijedili brojni Izetbegoviću da podnese ostavku i tako prihvati političku i moralnu odgovornost za taj neuspjeh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je tek u četvrtak objavljena informacija kako je ICJ zapravo još u svibnju 2016. Softića izvijestio da on ne može biti pravni zastupnik BiH pred tim sudom bez nove odluke Predsjedništva BiH, Izetbegović je dan kasnije po prvi puta potvrdio kako je znao za taj stav ICJ-a, dodajući kako je tada kao i sada smatrao kako je unatoč tome vrijedilo pokušati pokrenuti reviziju.

To je obrazložio konstatacijom kako je mišljenje o Softićevoj nelegitimnosti kao zastupnika tek stajalište tajništva suda pa su se u Sarajevu nadali kako će pozivanjem na statut ICJ-a i na način tretiranja pravnih zastupnika Srbije u ranijem postupku ipak uvjeriti sud da prihvati zahtjev kojega on podnese.

“Mi smo smatrali da vrijedi pokušati i ići dalje…. Išli smo dalje, smatrajući da ćemo valjanim zahtjevom uvjeriti suce”, kazao je Izetbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.