-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
-0.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Izraelska protuzračna obrana: Što je Željezna kupola i kako funkcionira?

Podijeli

Rat na Bliskom istoku u utorak je ušao u novu fazu. Iran je u utorak lansirao mnoštvo raznih projektila na Izrael, u znak odmazde za izraelski napade na Hezbollah u kojima su ubijeni njegovi zapovjednici. Siguran je to znak da sukob na Bliskom istoku koji je započeo Hamasovim upadom u Izrael 7. listopada prošle godine ulazi u svoju još brutalniju fazu. Srećom po Izrael iranski napad nije bio pretjerano učinkovit, kao i mnogo puta dosad, ispriječila se Željezna kupola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iran napao Izrael

Iran je u utorak napao Izrael izravno sa svog teritorija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iran je prema Izraelu lansirao ukupno 200 različitih projektila. Napad, koliko je poznato, nije prouzročio značajniju štetu u Izraelu.

Za to je zaslužan sustav protuzračne obrane, poznatiji kao “Željezna kupola”, koji je većinu iranskih projektila presreo i srušio prije nego što su pogodili svoju metu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Izraelska vojska: Ubili smo vođu Hezbollaha

Što je Željezna kupola (Iron Dome)

Izrael ima jedan od najsuvremenijih i najučinkovitijih sustava protuzračne obrane na svijetu.

Naziva se Željezna kupola (Iron Dome), a razvijena je od domaćih tvrtki Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries.

Osim njih u izradi Željezne kupole sudjelovao je i najodaniji međunarodni partner Izraela – SAD. Ovaj sustav prvi je put upotrebljen 2011. godine, a njegov je “forte” zaustavljanje raketa i topništva kratkog dometa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Što je Hezbollah i s kakvim vojnim potencijalom raspolaže?

Suvremeni sustav protuzračne obrane u Izraelu razvijen je kao odgovor na učestale raketne napade na Izrael, posebno iz područja poput Gaze i južnog Libanona.

Željezna kupola funkcionira tako što radari otkrivaju ispaljene rakete, a zatim softver izračunava njihovu putanju. Ako se projektil procijeni kao prijetnja za naseljeno područje, lansiraju se presretačke rakete koje uništavaju dolaznu prijetnju u zraku.

Ako sustav procijeni da dolazna prijetnja cilja naseljeno područje, iz lansera, koji ima 20 presretačkih projektila, ispaljuje se raketa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki presretač kontinuirano prima informacije o navođenju iz kontrolnog centra. Raketa presretač neutralizira dolaznu prijetnju eksplozijom u njezinoj blizini.

Glavni cilj ovog sustava je uništiti neprijateljski projektil izvan naseljenih zona, smanjujući tako rizik od oštećenja na terenu.

>Iran lansirao projektile na Izrael

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci