Japanski sud odlučio da bračni par mora nositi isto prezime

Vrhovni sud Japana zadržao je u srijedu zakon kojim se nameće vjenčanim parovima da nose isto prezime što predstavlja poraz za tužitelje koji taj propis iz 19. stoljeća smatraju seksističkim i arhaičnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud je ocijenio da je zakon u skladu s ustavom dok je u odvojenoj odluci, također objavljenoj u srijedu, ocijenio neustavnim propis iz istog razdoblja kojim se zahtijevalo da razvedena žena čeka najmanje šest mjeseci prije ponovne udaje, objavili su odvjetnici tužitelja i vlada.

No, suci nisu išli tako daleko da ponište zabranu, odlučivši se za zabranu od 100 dana ili manje.

Zakon o imenima potječe iz stare feudalne organizacije obitelji u Japanu prema kojoj su žene i djeca pod potpunom kontrolom glave obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To ne krši ustav”, izjavio je predsjednik suda Itsuro Terada na temu propisa koji nameće zajedničko prezime, radilo se o muževljevu ili prezimenu supruge.

Brojne Japanke željele bi da se poništi obveza da bračni par nosi isto prezime, ali 96 posto žena nosi prezime muža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.