Američki Vrhovni sud u ponedjeljak je stao na stranu trenera ragbija koji je otpušten jer se molio na terenu nakon utakmica.
Trener Joseph Kennedy, koji je inače pobožni kršćanin koji je počeo raditi u školi Bremerton 2008., otpušten je s funkcije pomoćnog trenera i glavnog trenera mladih nakon što se odbio prestati moliti na terenu pred očima javnosti nakon utakmica.
Istaknuo je da je školski okrug prekršio klauzule o slobodnom govoru prvog amandmana Ustava SAD-a. Okrug je također upotrijebio Prvi amandman da bi opravdao svoj postupak, tvrdeći da Kennedyjeve molitve pred očima javnosti i učenika nakon događaja koji je odobrila škola krše klauzulu o osnivanju jer bi se njegovi postupci mogli shvatiti kao podržavanje određene religije u okrugu, prenosi Breitbart.
Sudac Neil Gorsuch iznio je mišljenje većine te je presudio da okrug nije uspio dokazati da je Kennedy prekršio klauzulu o osnivanju.
“Poštovanje vjerskih praksi neophodno je za život u slobodnoj i raznolikoj Republici – bilo da se te prakse odvijaju u svetištu ili na otvorenom, te da li se očituju kroz izgovorenu riječ ili pognutu glavu. Ovdje je vladin entitet pokušao kazniti pojedinca zbog kratkog, tihog, osobnog vjerskog obreda dvostruko zaštićenog klauzulama o slobodnom izražavanju i slobodnom govoru iz Prvog amandmana”, napisao je Gorsuch.
Gorsuch je govorio protiv okružnog suda i američkog žalbenog suda, koji su bili protiv Kennedyja, napisavši da bi njihovo tumačenje klauzule o osnivanju uzrokovalo da govor svih školskih zaposlenika bude “podložan vladinoj kontroli”.
“Ovo još jednom naglašava nevjerojatan doprinos koji je predsjednik Trump dao”
“Prema toj interpretaciji, škola bi mogla otpustiti muslimansku učiteljicu jer je nosila maramu u učionici ili zabraniti kršćanskoj pomoćnici da se tiho moli za vrijeme ručka u kafeteriji”, napisao je.
I suci Clarence Thomas i Samuel Alito napisali su podudarna mišljenja; sutkinja Sonia Sotomayor, kojoj su se pridružili suci Elena Kagan i Stephen Breyer, nije se složila. Sotomayor je ustvrdila da je odluka većine “medvjeđa usluga” odvajanju crkve od države i da “ne predstavlja pobjedu vjerske slobode”.
“Ovo je još jedna ogromna pobjeda za Ustav i vladavinu prava”, rekao je bivši veleposlanik Ken Blackwell, viši savjetnik u Vijeću za obiteljska istraživanja i Institutu Amerika prva.
“Ovo još jednom naglašava nevjerojatan doprinos koji je predsjednik Trump dao najvišem sudu naše nacije, koji je istog tjedna podržao Drugi amandman i vratio odlučivanje o pobačaju u ruke država, sada je također podržao izvorno javno značenje i slobode govora i vjerske slobode u prvom amandmanu.”
Kennedy je pozdravio pobjedu kao pobjedu za sve Amerikance i njihovu vjersku slobodu i slobodu govora.
“Nitko nije važniji od bilo koga drugog. Moja prava su ista kao i svačija, a ja sam svoje samo prakticirao. Dakle, drago mi je da su ostali suci pogledali činjenice slučaja i shvatili da to “nije veliki problem. Ovo je tip koji je samo zahvalan nakon nogometne utakmice”.