Kanada legalizira potpomognuto samoubojstvo kao ‘lijek’ protiv mentalnih bolesti

amerikanci predoziranja
Foto: Depositphotos

U ožujku iduće godine Kanada će uvesti novi zakon koji će osobama s mentalnim bolestima omogućiti da izaberu potpomognuto samoubojstvo. Ako pacijent osjeća da mu je duševno stanje nepodnošljivo, potrebna su samo dva liječnika da legaliziraju smrtonosni koktel lijekova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je jednostavno sljedeća faza procesa koji je započeo 2016. godine kada je kanadski parlament donio Zakon o medicinskoj pomoći pri umiranju (MAID) koji je zapravo legalizirao potpomognuto samoubojstvo, prenosi Remix.

Zakon se trebao primjenjivati ​​samo u slučajevima neizlječivih bolesti ili za ljude čije je zdravstveno stanje značilo da je smrt neizbježna. U prvoj godini djelovanja Zakona na taj je način usmrćeno nešto više od 1000 ljudi, uglavnom oboljelih od raka.

> Novi Zeland: Potpomognuto samoubojstvo izvršeno nad 66 ljudi u samo četiri mjeseca

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 2021. Zakon je promijenjen da bi uključio druga stanja koja su pacijenti smatrali “nepodnošljivima”. Time je broj tako legaliziranih smrtnih slučajeva dosegao brojku od više od 10.000.

Sada, u ožujku 2023., kanadski će zakon dopustiti eutanaziju psihijatrijskih pacijenata. Prema profesoru prava iz Toronta Trudu Lemmensu, to znači da će samoubojstvo u biti postati način liječenja mentalnih bolesti. Otvara se mogućnost da osoba koja pati od kronične depresije i traži pomoć od psihologa dobije preporuku za smrt kao izlaz.

Način na koji je zakon napisan, prema Gusu Aleviou, stručnjaku za invaliditet, mogao bi dovesti ne samo da se depresija liječi eutanazijom već i posttraumatski stresni poremećaj, autizam, ADHD, bulimija, anoreksija i ovisnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.