Kineske vlasti uvele su dodatna ograničenja u srijedu kako bi obuzdale, kako tvrde, brzi porast infekcija COVID-19. Ova ograničenja dodatno su povećala zabrinutost ulagača za gospodarstvo baš kao što su novi nemiri u najvećoj svjetskoj tvornici iPhonea istaknuli društveni i financijski danak ovih ograničenja.
Diljem Kine, gradovi, uključujući prijestolnicu Peking i financijsko središte Šangaj, zatvorili su trgovačke centre i parkove i uveli ograničenja na kretanje ljudi koji dolaze iz drugih mjesta jer su se zaraze približile rekordnim visinama posljednji put viđenim u travnju, tvrdi Reuters.
Stroge mjere
Epidemiološke mjere umanjuju izglede za drugu po veličini svjetsku ekonomiju i prigušuju nade da će Kina uskoro značajno ublažiti svoju izvanrednu politiku u vezi s koronavirusom.
“Mali su izgledi da će kineske vlasti povući stroge epidemiološke mjere tijekom zime. Također, postoji značajan rizik da njihovi pokušaji obuzdavanja epidemije ne uspiju”, napisali su analitičari Capital Economicsa. Takav bi neuspjeh mogao rezultirati novim prekidima rada što bi nanijelo neviđenu štetu gospodarstvu, dodaju analitičari.
> Starešina: Xijeva Kina anticovid mjerama priprema novu vrstu ratova protiv ostatka ‘zaraženog‘ svijeta
> Milijuni u izolaciji u Kini nakon četiri slučaja pozitivnih na koronavirus
> Kina: Pandemija koronavirusa neće završiti u 2022.
Kineska ograničenja zbog pandemije COVID-a, najstroža na svijetu, potaknula su nezadovoljstvo diljem zemlje i utjecala na proizvodnju kod nekoliko proizvođača, uključujući tajvanski Foxconn (2317.TW), najvećeg dobavljača iPhonea za Apple Inc.
“Dajte nam našu plaću”
U srijedu su scene emitirane uživo na društvenim mrežama prikazivale ljude koji sebe opisuju kao radnike Foxconna, a koji ruše barijere i bore se s vlastima u zaštitnim odijelima, uzvikujući “dajte nam našu plaću”. Nemiri su uslijedili nakon višetjednih previranja zbog kojih su brojni zaposlenici napustili tvornicu zbog strogih epidemioloških mjera.
Iako je broj zaraženih nizak prema globalnim standardima, Kina je ostala pri svom pristupu nulte borbe protiv COVID-a, politici koju je potpisao predsjednik Xi Jinping, a za koju dužnosnici tvrde da spašava živote i sprječava preopterećenje medicinskog sustava. Od utorka je bilo 28.883 novih slučajeva zaraze u zemlji, pokazuju službeni podaci.
Stanovnici su zasićeni zbog gotovo trogodišnjih ograničenja, a prosvjed u srijedu u tvornici Foxconn u Zhengzhouu dolazi tjednima nakon što su sada izbrisane slike na društvenim mrežama pokazale kako gomile probijaju barijere i sukobljavaju se s radnicima odjevenim u zaštitna odijela u južnom gradu Guangzhou.
Kina je nedavno prilagodila pravila za COVID-19.
Novi gradovi duhovi
Povećala su se tzv. neslužbeni lockdowni, koji uključuju stambene zgrade i komplekse u Pekingu, gdje je broj slučajeva u utorak dosegao novi maksimum. Tamošnji su dužnosnici zatvorili trgovačke centre, parkove i muzeje te pozvali stanovnike određenih četvrti da ne izlaze, pretvarajući obično užurbanu prijestolnicu u grad duhova.
U Šangaju, gradu od 25 milijuna koji je ove godine bio zatvoren dva mjeseca, glavna kineska automobilska udruga priopćila je u srijedu da će otkazati drugi dan kineskog samita o prekomorskom razvoju koji se ondje održava zbog zabrinutosti oko COVID-a.
Tamošnje vlasti također su najavile nova ograničenja dolazaka, dok je Chengdu, s 428 slučajeva u utorak, postao posljednji grad koji je najavio masovno testiranje.
Glavna proizvodna središta Chongqing i Guangzhou već danima bilježe ustrajno visok broj zaraženih, što predstavlja većinu slučajeva u Kini. Slučajevi u Guangzhouu neznatno su pali u utorak na 7970, a vlasti su rekle da su infekcije i dalje koncentrirane u ključnim područjima okruga Haizhu.
Ulagači koji su se prošli tjedan nadali da će Kina uskoro ublažiti ograničenja sada su postali zabrinuti da bi najnoviji val infekcija mogao usporiti ponovno otvaranje gospodarstva. Mnogi analitičari kažu da značajno ponovno otvaranje nije vjerojatno prije ožujka ili travnja.
“Sljedećih nekoliko tjedana mogli bi biti najgori u Kini od prvih tjedana pandemije i za gospodarstvo i za zdravstveni sustav”, rekli su analitičari Capital Economicsa.
Tekst se nastavlja ispod oglasa