Brazilski predsjednik Jair Bolsonaro osporio je rezultate izbora koje je prošlog mjeseca izgubio od ljevičarskog protukandidata Luiza Inacia Lule da Silve. Tvrdi da glasove iz nekih glasačkih kutija treba “poništiti” u pritužbi koju su izborne vlasti prihvatile sa skepticizmom.
Čini se da je malo vjerojatno da će Bolsonarova tvrdnja daleko stići jer je Lulinu pobjedu ratificirao Vrhovni izborni sud (TSE) i priznali vodeći brazilski političari i međunarodni saveznici. Ipak, to bi moglo potaknuti mali, ali predani prosvjedni pokret koji je dosad odbijao prihvatiti rezultat izbora, piše Reuters.
> Brazilsko ministarstvo obrane našlo nepravilnosti, no neće biti ponovnog brojanja glasova
> Brazil ima novog – starog ‘crvenog’ predsjednika s putrom na glavi: Kako je Lula osuđen zbog korupcije i kako se izvukao
> Brazil: Bolsonaro izgubio, a bivši korumpirani predsjednik dobio izbore uz podršku SAD-a i EU-a
Alexandre de Moraes, sudac Vrhovnog suda koji trenutačno vodi TSE, rekao je u presudi u koju je Reuters imao uvid da Bolsonarova izborna koalicija, koja je podnijela tužbu, mora predstaviti potpunu reviziju za oba kruga prošlomjesečnih izbora u roku od 24 sata, ili će njegove pritužbe odbiti.
Brazilska je valuta produbila gubitke nakon vijesti o izbornoj pritužbi, 1,3% je slabija u odnosu na američki dolar. Valuta je već potonula zbog zabrinutosti ulagača oko Lulinih planova potrošnje i kreatora ekonomske politike.
Fernando Bergallo, voditelj operacija u FB Capitalu, bio je među mnogima koji su rekli da je malo vjerojatno da će Bolsonarov pokušaj osporavanja izbornih rezultata daleko stići, ali da će dodati “pesimizam povrh svega što već imamo”.
Gleisi Hoffmann, predsjednica Luline Radničke stranke (PT), opisala je Bolsonarovu pritužbu na izbore kao “šikaniranje”.
Izvor: narod.hr/Reuters
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.