Lemuri s Madagaskara na rubu opstanka

Poznati madagaskarski lemuri na rubu su opstanka i za 25 godina mogli bi potpuno nestati, upozoravaju vodeći stručnjaci koji vode računa o ovim živopisnim životinjama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pretjerano krčenje šuma i lov poprimaju sve veće razmjere, kaže direktor GERP-a, centra za istraživanje primata na Madagaskaru, profesor Jonah Ratsimbazafy.

“Srce mi puca jer je stanje sve gore, a svake godine krče se sve veće površine endemskih šuma, što znači da su lemuri svake godine sve ugroženiji. Dosad je evidentirano 106 vrsta lemura i sve su na rubu izumiranja, a mnoge među njima kritično su ugrožene”, kaže za BBC prof. Ratsimbazafy.

Njihovo stanište ovisi o različitim vrstama šuma koje postoje isključivo na Madagaskaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kao što riba ne može preživjeti bez vode, tako ni lemuri ne mogu preživjeti bez šuma, a znamo da je na Madagaskaru ostalo manje od 10 posto originalnih vrsta prašumskih stabala. Bojim se da će u idućih 25 godina, ako se krčenje nastavi ovim tempom, na otoku nestati i lemura”, upozorava Ratsimbazafy

Uništavanje šuma rezultat je triju razloga: poljoprivrede utemeljene na paljenju površina za obradu, krčenja te proizvodnje drva za gorivo i drveni ugljen te vrste poljoprivrede poznate među stanovništvom kao “tavi”.

Stanovništvo prakticira tavi da bi tropske prašume pretvorilo u polja za sadnju riže te osiguralo egzistenciju i hranu za svoje obitelji. Iskrčeno tlo je nakon nekoliko godina ponovljenog procesa u tolikoj mjeri iscrpljeno da na njemu rastu tek trava i nisko grmlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Madagaskarsko stanovništvo vrlo je siromašno – najmanje 92 posto žitelja otoka živi s dnevnim prihodom manjim od dva dolara.

Drugi je problem, ističe prof Ratsimbazafy činjenica da se lemuri love zbog mesa, iako je to zakonom zabranjeno. Madagaskarska vlada nedavno je izvijestila da se endemske šume nastoje očuvati na oko 10 posto otočkog područja u nacionalnim parkovima i u zaštićenim područjima.

Unatoč tomu, po podacima iz 2013., 94 posto lemurskih vrsta na rubu je opstanka, no istraživanje je pokazalo i da bi se stanje značajno poboljšalo stvaranjem kolonija u kojima bi se lemuri razmnožavali te bi im se na taj način omogućilo preživljavanje bar u zatočeništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.