Ministar sigurnosti BiH upozorava da ta zemlja neće biti hot-spot za migrante koji stižu iz Srbije i Crne Gore

Foto: Fah

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić upozorio je u četvrtak kako vlasti te zemlje ni pod kakvim uvjetima neće dopustiti da ona postane hot-spot za ilegalne migrante koji pristiži iz pravca Srbije i Crne Gore u nastojanju da nastave put ka zapadnoj Europi dodajući kako je takvu poruku prenio i predstavnicima Europske komisije na pregovorima o ovom pitanju vođenim u srijedu u Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rekao sam, nekoliko puta, da mi ni po koju cijenu ne želimo biti hot-spot država gdje će migranti dolaziti, a da se drugdje postavljaju jaki bedemi. Izrazio sam spremnost da se naša zemlja postavi spram migracija kao prema humanitarnom problemu. Moj dojam je da EU još uvijek nema odgovor i rješenje za migrantsku krizu i uvjeren sam da će problem potrajati”, kazao je Mektić novinarima u Sarajevu.

Dodao je kako nitko iz BiH predstavnicima Europske komisije nije nudio nikakve nove lokacije za smještaj izbjeglica a jedina koja je spomenuta bila je Vučijak kod Bihaća za koju u tijelima Unije drže da je neprikladna za privremeni boravak migranata te traže da se ona izmjesti.

>Europska komisija traži od BiH lokacije za nove prihvatne centre za migrante, u zamjenu za financijsku potporu iz EU fondova

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar sigurnosti BiH tvrdi kako nikoga u tijelima EU ne zanima gdje će biti prihvatni centri u BiH a inzistiraju samo na tome da u njima postoje pristojni uvjeti za smještaj.

Mektić je kazao i kako je konkretni zahtjev EU da se u BiH konačno uspostavi učinkovito operativno tijelo koje može kontrolirati proces migracija što sada nije slučaj.

Najavio je kako će stoga osobno pokrenuti postupak preustroja operativnog stožera zaduženog za pitanje migracija i nastojati ga pretvoriti u tijelo koje će moći donositi i provoditi odluke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je sada poput nekog savjetodavnog tijela u kojemu se nešto analizira i konstatira ali se ne donose odluke”, kazao je Mektić.

On nije naveo konkretne pokazatelje o trenutačnom broju ilegalnih migranata BiH no iz Delegacije EU-a u Sarajevu u srijedu su objavili procjenu kako je u toj zemlji sada oko 7600 takvih osoba od čega ih je nešto više od 4000 tisuće u privremenim prihvatnim centrima, djelomice u okolici Sarajeva ali najvećim dijelom na području Unsko-sanske županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.