Odvjetnik Luka Mišetić na društvenim je mrežama odgovorio političkom analitičaru Jasminu Mujanoviću, koji živi u SAD-u, a na čije se objave često osvrće, o bosanskim Srbima i bosanskim Hrvatima.
“Za razliku od bosanskih Srba koji se za podršku mogu obratiti Beogradu ili bosanskih Hrvata koji mogu računati na Zagreb, Bošnjaci nemaju alternativnu domovinu. Za njih je očuvanje i zaštita Bosne uvijek bio i ostaje egzistencijalni imperativ”, objavio je politički analitičar Jasmin Mujanović.
“Nikad nisam razumio ovaj argument bošnjačkih nacionalista. Treba li to značiti, “ako bosanski Srbi ili Hrvati budu etnički očišćeni iz Bosne i Hercegovine, barem imaju ‘alternativnu domovinu’ za čišćenje?”, komentirao je Mišetić ovu objavu.
I have never really understood this argument by Bosniak nationalists. Is this supposed to mean, “if Bosnian Serbs or Croats get ethnically cleansed out of Bosnia and Herzegovina, at least they have an ‘alternative homeland’ to be cleansed to?”? https://t.co/WbR7nyuHRR
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Luka Misetic (@MiseticLaw) July 15, 2023
“Stavljate mu riječi u usta. Ovdje nije bilo riječi o etničkom čišćenju. Stvar je u tome koliko se ulaže u uspjeh i funkcionalnost Bosne. Hrvati i Srbi u Bosni imaju dvojna državljanstva i mogu glasati u Hrvatskoj i Srbiji osim u Bosni”, komentirao je još jedan korisnik Twittera.
“Nije pisao o “glasačkim pravima”, već o tome da je Bosna “egzistencijalni imperativ” za Bošnjake, ali očito ne i za Srbe ili Hrvate jer se, očito, njihova “egzistencija” može zaštititi odlaskom u Hrvatsku, odnosno Srbiju. Zvuči kao etničko čišćenje”, poručio je Mišetić na to.
> Mišetić odgovorio Mujanoviću koji tvrdi da SAD u BiH djeluje preko Zagreba i Beograda
Mujanović i BalkanInsight
Luka Mišetić se na društvenim mrežama često osvrće na Mujanovićeve komentare u kojima on uporno gura bošnjačku, unitarističku viziju takozvane “građanske BiH”. Mujanović svoja mišljenja izlaže u mediju BalkanInsight kojeg je pokrenula nevladina organizacija Balkan Investigative Reporting Network (BIRN), koja djeluje na području bivše Jugoslavijem, na području zemalja Višegradske skupine te u Rumunjskoj i Ukrajini.