“Jučer smo se savjetnik hrvatskog premijera Drobnjak i ja složili da Bosna (BiH) treba krenuti naprijed s izbornim i ustavnim reformama. Također cijenimo hrvatsko vodstvo na podršci Ukrajini. Bio je to dobar poziv koji je vodio u ovotjedni američko-hrvatski strateški dijalog”, rekao je u utorak Derek Chollet, savjetnik američkog State Departmenta.
Yesterday Croatian Prime Minister’s Advisor Drobnjak and I agreed that Bosnia (BiH) needs to move forward electoral and constitutional reforms. Also appreciate Croatian leadership on Ukraine support. It was a good call leading into this week’s U.S.-Croatia Strategic Dialogue.
— Derek Chollet (@CounselorDOS) March 15, 2022
policy consultant at the regional office of the Friedrich Ebert Foundation
“Ta se izjava nije svidjela političkom analitičaru Jasminu Mujanoviću, koji živi u SAD-u, te je on ustvrdio: “Prethodne američke administracije barem su imale razuma zamagliti činjenicu da se njihova bosanskohercegovačka politika vodi preko Zagreba i Beograda. Čini se da je Bidenov administrator prilično ponosan na činjenicu da su u potpunosti izbjegli stvarne Bosance. Neobjašnjivo.”
>Slovenski IFIMES čiji su članovi Budimir Lončar i Stipe Mesić teško optužio i napao Hrvatsku
Na to je odgovorio odvjetnik Luka Mišetić koje istaknuo: “Ono što je neobjašnjivo su uporni pozivi pojedinih Bošnjaka na intervenciju SAD-a, NATO-a, EU-a, parlamentaraca iz UK+Njemačke+EU itd. u bosanskohercegovačka pitanja, ali “snažno protivljenje miješanju u unutarnje stvari BiH” kada Hrvatska progovori”.
What’s inexplicable is some Bosniaks’ persistent calls for intervention of the US, NATO, EU, parliamentarians from UK+Germany+EU etc in Bosnian affairs, but “strong opposition to meddling in Bosnia’s internal affairs” when Croatia speaks up. Can’t eat your cake and have it too. https://t.co/wJg9uULVQV
— Luka Misetic (@MiseticLaw) March 17, 2022
Mujanović i BalkanInsight
Luka Mišetić se na društvenim mrežama često osvrće na Mujanovićeve komentare u kojima on uporno gura bošnjačku, unitarističku viziju takozvane “građanske BiH”. Mujanović svoja mišljenja izlaže u mediju BalkanInsight kojeg je pokrenula nevladina organizacija Balkan Investigative Reporting Network (BIRN), koja djeluje na području bivše Jugoslavijem, na području zemalja Višegradske skupine te u Rumunjskoj i Ukrajini.
Mišetić se nedavno zapitao: “Kakvi su urednički standardi BalkanInsighta o priopćenju postojanja sukoba interesa? Jasmin Mujanović je poprilično otvoreni politički organizator jedne strane u bosanskoj debati o reformi, ali to ne otkriva u svojoj kolumni.
Njegova pristranost očituje se u skrivanju podrške Venecijanske komisije prijedlozima Hrvatskog narodnog sabora (ne samo HDZ-a, kako Mujanović obmanjujuće navodi) kao onima koji su u skladu s Europskom konvencijom o ljudskim pravima i Ustavom BiH. Eklatantan propust koji naglašava problem neotkrivanja autorovog sukoba interesa čitatelju”.
1/What are @BalkanInsight ‘s editorial standards about disclosure of conflicts? @JasminMuj is quite openly a political organizer for one side in Bosnia’s debate about reform, but does not disclose it in his Op-Ed. His bias is evident in his concealment of Venice Commission’s https://t.co/ngx8YMzVwR pic.twitter.com/XV6rHtnYSA
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Luka Misetic (@MiseticLaw) February 2, 2022
Inače BIRN koji je pokrenuo BalkanInsight financira široka mreža donatora među kojima su čak tri veleposlanstva Velike Britanije (na Kosovu, u Bij i Srbiji), Europska komisija, norveško i nizozemsko ministarstvo vanjskih poslova te savezni odjel švicarskog MVP-a.
Među donatorima su se našla čak četiri ispostave nevladine organizacije Institut Otvoreno društvo multimilijardera Georgea Sorosa (na Kosovu, u Srbiji, BiH i Albaniji), Zaklada braće Rockefeller i američka nevladina organizacija National Endowment for Democracy (NED).
Među mnogim partnerima BIRN-a nalaze se i tjednik Novosti kojeg kontrolira Milorad Pupovac i Voice of America u vlasništvu američke Vlade koja ga i financira.
Tekst se nastavlja ispod oglasa