Gostujući nedavno na HRT-u, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek javnosti je skrenula pozornost na platformu za provjeravanje činjenica – „Točno tako“. Nastala je u okviru Vladinog „Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026.“. Projekt financira i Europska unija. „Točno tako“ okuplja niz suradnika, odnosno platformi za provjeravanje činjenica. Projektom rukovodi Agencija za elektroničke medije. Posjetili smo stranicu i donosimo što smo tamo zatekli. Tko su fact-checkeri? Koje teme dominiraju, i što je također važno – o čemu se ne piše?
> Polšak Palatinuš: Smrt tradicionalnih medija iliti kakve veze ima Trump s Obuljen Koržinek?
Suradnička platforma za provjeru točnosti informacija „Točno tako“ pokriva niz tema, od politike i društva do tehnologije, znanosti i klimatologije. Iako se platforma načelno bavi činjenicama, vidljive su ideološke i političke sklonosti takozvanih „fact-checkera“.
‘Točno tako’ i (ne)odabir tema
Prije svega, vrlo je važan odabir tema. Odnosno, izostanak tema! Kako se radi o vladinom projektu u kojem sudjeluje i EU, zasigurno se pod povećalom neće naći, recimo, premijer Andrej Plenković ili čelnica Komisije Ursula von der Leyen. Barem ne u onim temama koje bi čitateljima bile najzanimljivije. Primjerice, navodna umiješanost Von der Leyen u korupciju oko nabavke cjepiva? Kada se „fektčekira“ premijer Plenković, riječ je uglavnom o sitničarenju, malim netočnostima ili nepreciznostima. Naprimjer, neke povijesne činjenice o ratu u Ukrajini. Nešto stariji članak govori o tome kako je premijer netočno izjavio da je HDZ jedina stranka u EU koja je osvojila 50% mandata u Europskom parlamentu. Koliko je taj “fact-checking” pothvat od interesa i koristi javnosti?
> Zuckerberg priznao cenzuru: Prisjetite se što je radilo naše ‘ministarstvo istine’ – Faktograf
Vrlo je znakovito i to što se “Točno tako” uhvatio posla suzbiti “dezinformacije” o Kamali Harris, no ne i o Donaldu Trumpu o kojem mediji, domaći i strani, redovito pišu da je “novi Hitler”, rasist, nacist, seksist, fašist i slično. O “rodno uvjetovanim dezinformacijama” o Harris pisala je Iva Zelić za “Gender Facts“.
Zašto ‘Točno tako’ provjerava očitu satiru?
Također, „Točno tako“ bavi se i očitom satirom što pak odaje dojam kako „fact checkeri“ podcjenjuju inteligenciju naroda. Naprimjer: „Facebookom kruži deepfake videozapis premijera Andreja Plenkovića koji uči plivati“, napisao je jedan provjeravatelj činjenica. Odnosno, riječ je o provjeravateljici Karli Sabljić koja zaključuje: „Videozapis lažno prikazuje kako hrvatski premijer Andrej Plenković, uz asistenciju bivšeg predsjednika Hrvatskog Sabora Vladimira Šeksa, uči plivati“. Hoće li uskoro i provjeriti daje li jedno energetsko piće ljudima krila?
> Hrvatski katolički fact checkeri izborili se za javnu potporu za svoj projekt
Ekstremno lijeva Lupa protiv Mire Bulja
Uzmimo jedan klasičan primjer političke obojanosti ove platforme. U trenutku kada smo posjetili stranicu, na naslovnici se nalazio članak o predsjedničkom kandidatu Miri Bulju. Njegova obećanja i planove za mandat predsjednika je „provjerila“ platforma Lupa, proizašla iz ekstremno lijevog portala Lupiga. Ukratko, Lupa je zaključila kako Bulj nema nikakve ovlasti za provođenje svojih planova. Znakovit je odabir „mete“ i onoga tko „cilja“.
Nadalje, ekstremno lijeva Lupa često odabire „teorije zavjere“ desničara. Primjerice, novac hrvatskih poreznih obveznika potrošio se na provjeravanje „činjenice“ jesu li Štrumfovi socijalisti i komunisti?
Također, Lupa se bavi i historiografijom na platformi „Točno tako“. Najčešće štiti partizane i NOB od lažnih vijesti i neutemeljenih tvrdnji. Kakva je agenda Lupe u fact-checking poslu u polju povijesti najbolje svjedoči intervju s prof. Ivom Goldsteinom. Novinar, odnosno „fact-checker“ Lupe vodi razgovor s Goldsteinom o povijesnom revizionizmu i neoustaštvu! Što to ima s činjenicama? Autor izmišljene jasenovačke drobilice kostiju na „fact-cheking“ platformi govori o teorijama zavjere!
Klimatski portal Petra Vidova
Posebno „problematičan“ je i Klimatski portal. Uređuje ga Petar Vidov bez ikakvog formalnog obrazovanja iz prirodnih znanosti. Sam portal pokrenuo je ideološki obojeni Faktograf, simbol hrvatskog „fact-checkinga“ koji provjerava sve osim lijevih narativa, politika i ideologija. Primjerice, Faktograf tvrdi da je spol moguće promijeniti, odnosno kada piše o toj temi, oksimoron „promjena spola“ ne stavlja u navodnike.
> Faktograf donosi krive informacije i subjektivne ocjene o rodnim studijima
Klimatski portal ima agendu, kratko i jasno, a ona kaže: klimatske promjene su stvarne. Bilo kakva kritika službenog narativa i „konsenzusa znanstvenika“ koja odskače od “službene istine” vrlo se brzo nađe na radaru Vidova i suradnika. Naravno, portal koji se bavi „znanošću“ i klimom, ujedno je i ekstremno lijevo politički orijentiran, pa tako na njihovoj stranici saznajemo da je Donald Trump „klimatska katastrofa“. O tome piše sam Vidov u okviru svoje „Klimatske pravde“.
Ukratko, Klimatski portal ima jedan zadatak na platformi „Točno tako“ – provjeravati samo one koji nešto krivo kažu o klimi ili iznose „teorije zavjere“ koje nisu odobrili politički establišment i „većina znanstvenika“. S druge strane, vrlo je teško ili gotovo nemoguće da će se pod povećalom Klimatskog portala naći izjave o klimi onih koji u klimatske promjene itekako vjeruju, naprimjer: Ursula von der Leyen, Antonio Gutteres ili Greta Thunberg.
Primjera kako Klimatski portal nastupa izrazito ideološki, da ne kažemo sektaški, jesu tvrdnje poput: „Klimatske dezinformacije postaju sve veći problem“ ili „Na klimatske dezinformacije su otporniji mladi i bolje obrazovani građani“. Ima li to veze s činjenicama i provjerom istih? Tko određuje što je „klimatska dezinformacija“? Tko je arbitar među znanstvenicima? Petar Vidov?
> Prof. Lauc: Petar Vidov, urednik Faktografa, nema nikakvu školu? Molim provjeru!
Gender Facts
Najviše pak platformu „Točno tako“ diskreditira „fact checker“ znakovitog naziva – Gender Facts. Riječ je o ideološkoj platformi, što nije teško zaključiti upravo zbog samog naziva. Njegova je zadaća ukazivati na „rodne dezinformacije“. Što je to? Što su i „antirodni diskurs“ ili „antirodni pokreti“? Ova platforma često se “hvata za slamke” ne bi li sačuvala narativ rodne ideologije u društvu. Primjerice, piše kako „U znanosti nema konsenzusa o utjecaju testosterona na nastup žena u elitnom sportu“. Ovdje „genderolog“ koji piše članak govori o pojmu „trans žena“ kao da je on stvaran, odnosno da se ne radi o muškarcu koji tek tvrdi da je žena.
Tijekom parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, Gender Facts je „u interesu javnosti“ provjeravao “rodne dezinformacije”. To su činili u suradnji s Filozofskim fakultetom u Rijeci. Rodnu ideologiju označili su, poput Faktografa(!), „praznim označiteljem“. Odnosno, kao “profesionalni” fact-checkeri zaključuju kako rodna ideologija „ne postoji“. Kao činjenica je pak navedena i konstatacija kako u Hrvatskoj postoji „heteronormativni poredak“. Ukratko, sve što je govorila desnica u kampanji, a tiče se rodne ideologije, označeno je kao nepoznavanje „činjenica“ i etiketirano kao – „antirodni pokret“. Činjenice! Također, ova je platforma i veliki zagovornik „trans skrbi“, odnosno „promjene spola“ kod onih kojima je to „potrebno“.
Naravno, nije sve što se nalazi na „Točno tako“ ideološki obojeno. Nalazimo i mnogo korisnih informacija o zdravlju, bolestima i znanosti općenito. Međutim, odabir tema i platforme koje sudjeluju u „provjeravanju“ zasigurno pozivaju na oprez. Petar Vidov, sugovornici Ive Goldsteina i rodni ideolozi uključeni u projekt Nine Obuljen Koržinek u najmanju ruku ne ulijevaju povjerenje.