U Moskvi otkriven spomenik Kalašnjikovu – izumitelju najpopularnije puške na svijetu

Foto: fah

Impozantan kip sovjetskog inženjera Mihaila Kalašnjikova, izumitelja legendarne jurišne puške koja danas nosi njegovo ime, svečano je otkriven u utorak u Moskvi, a vlasti su njegov izum pozdravile kao ruski zaštitni znak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Metalna skulptura u glavnome gradu Rusije viša od 7 metara predstavlja Mihaila Kalašnjikova koji u ruci drži AK-47, oružje izumljeno 1947. godine od kada je, prema nekim procjenama, proizvedeno više od 100 milijuna primjeraka u svijetu.

Kalašnjikov je “utjelovio najbolje crte ruskog čovjeka, izvanredan prirodni dar, jednostavnost, integritet i organizaciju”, izjavio je na svečanosti ministar kulture Vladimir Medinski te dodao da je jurišna puška postala “istinska kulturna marka Rusije”.

Mihail Kalašnjikov umro je u dobi od 94 godine 23. prosinca 2013. nakon duge bolesti i pokopan je sa svim vojnim počastima na memorijalnom vojnom groblju blizu Moskve, a pokopu su osim predsjednika Vladimira Putina prisustvovali visoki ruski dužnosnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rođen 10. studenoga 1919. u jednome sibirskom selu, Kalašnjikov je radio sve do godinu dana prije smrti kada zbog teške bolesti to više nije mogao.

AK-47 je robusno i jeftino oružje koje je postalo simbol oružane borbe za neovisnost, a danas krasi brojne zastave, među ostalima države Mozambik, ali i šijitskog libanonskog pokreta Hezbollah.

Mihail Kalašnjikkov nikada nije primio novac za prodaju milijuna pušaka koje nose njegovo ime, a koriste se u vojskama više od 80 zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poduzeće Kalašnjikov počelo je gubiti poslove otkako je izumitelj umro, pa je proširilo svoj asortiman, moderniziralo se i otvorilo privatnom kapitalu te se sve više koncentrira na proizvodnju predmeta pod zaštitnim imenom Kalašnjikov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.