Nakon sabotaže Sjevernog toka, Danska i Švedska ne dozvoljavaju prilaz Rusiji radi sanacije

plinovod

Operateri dvaju plinovoda Baltičkog mora koji su povezivali Rusiju i Njemačku sve dok iz njih nije došlo do velikog curenja prošlog tjedna rekli su da nisu mogli pregledati oštećene dionice zbog ograničenja koja su nametnule danske i švedske vlasti. Podsjetimo, još uvijek se ne zna tko je sabotirao rad ovih važnih plinovoda. SAD i Rusija se međusobno optužuju, no SAD bi svakako imao više koristi od trajnog zaustavljanja trenutačnog europskog dobavljača energenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Dr. sc. Polović: Europa ne upravlja ratnim zbivanjima na vlastitom kontinentu, a EU sankcije prema Rusiji postaju bumerang

Nord Stream 2 AG, operater tog plinovoda sa sjedištem u Švicarskoj, rekao je u utorak da će ispitati stanje cjevovoda koji curi nakon što se završi policijska istraga “mjesta zločina” i ukloni kordon.

Kasnije u utorak, Nord Stream AG, operater starijeg plinovoda Nord Stream 1, rekao je da su im danske vlasti rekle da bi dobivanje potrebnih dozvola za provođenje inspekcije moglo potrajati više od 20 radnih dana, prenosi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prema švedskim vlastima, uvedena je zabrana brodarstva, sidrenja, ronjenja, korištenja podvodnih vozila, geofizičkog mapiranja itd. kako bi se provela državna istraga oko mjesta oštećenja u Baltičkom moru”, rekao je Nord Stream u priopćenju.

Pritisak u plinovodu stabilizirao se od ponedjeljka, dodao je Nord Stream.

Tvrtka Nord Stream 2 sa sjedištem u Švicarskoj dodala je da “surađuje sa svim relevantnim tijelima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Policija u Kopenhagenu vodi istragu mjesta zločina na curenju Sjevernog toka 2 u danskoj isključivoj gospodarskoj zoni”, rečeno je. “Švedska obalna straža ogradila je područje oko curenja u švedskoj isključivoj gospodarskoj zoni.”

Gazprom je istaknuo da bi rad plinovoda mogao biti ponovno pokrenut na posljednjem preostalom netaknutom cjevovodu u mreži Sjevernog toka 2, što će vjerojatno biti odbačeno s obzirom da ga je Europa blokirala prije nego što je Moskva poslala svoje trupe u Ukrajinu u veljači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.