Napad Rusa na nuklearnu elektranu u Enerhodaru: Je li moglo doći do eksplozije?

nuklearna elektrana
Foto: Ralf1969 / wikimedia commons

Rusija je započela invaziju na Ukrajinu 24. veljače i već je prvog dana osvojila Černobil. Kada je objavljeno da ruska vojska vodi borbe oko Černobila nastala je panika zbog moguće nesreće pa čak i nejasnih namjera Rusa glede mjesta koje je poznato po nuklearnoj katastrofi. Smatra se da je od posljedica zračenja uzrokovanog katastrofom od leukemije, raka, tumora i drugih teški bolesti umrlo između 200.000 i 400.000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Američka veleposlanica u UN-u: Božjom milošću, svijet je za dlaku izbjegao nuklearnu katastrofu

Kasnije se ispostavilo da je Černobil zauzet iz dva razloga. Prvi je taj što sovjetska doktrina dubinskih operacija zahtjeva zračne operacije do 80 kilometara. Zahvaljujući tome ruska vojska snaga osvojila je Hostomel, ključni strateški aerodrom pred Kijevom. No, Rusija čak i nije imala drugu opciju osim proboja Černobila jer je to bio jedini ruski raspoloživi koridor za mobilnost na desnoj obali Dnjepra. Prijelaz u Černobilu jedan je od rijetkih kroz Pripjatske močvare, koje su inače neprohodna prepreka.

Kada je ruska vojska odlučila napasti grad Enerhodar u Zaporižju, gdje se nalazi najveća nuklearna elektrana u Europi također je napala panika. Rusi su Enerhodar relativno glatko osvojili, a unatoč požaru do nuklearne katastrofe nije došlo. Ipak, premijer Ukrajine Volodimir Zelenskij tvrdi da bi eksplozija u Enerhodaru bila 6 puta jača od one u Černobilu. Ministar vanjskih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba ustvrdio je da bi ta katastrofa bila čak i gora, odnosno da bi bila čak deset puta jača od černobilske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mark Nelson, energetski stručnjak sa Sveučilišta Cambridge oštro je osudio širenje panike iz Ukrajine, te je tvrdi da su izjave ministra vanjskih poslova besmislice.

Koliko je teško uništiti nuklearni reaktor i izazvati katastrofu?

“Prvo: ako bi se seizmički senzori u postrojenju aktivirali (na primjer, ako se koriste granate ili bombe), reaktori koji su vrlo različitog dizajna bi se automatski ugasili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugo: glavni rizik u postrojenju je da hlađenje ne dođe do jezgri reaktora tijekom vremena.

Zadržne kupole oko reaktora iznimno su čvrste. Na njih neće utjecati lako oružje ili umjerena vatra iz težeg oružja. Zabrinutost je u prekidu postupaka hlađenja postrojenja nakon zatvaranja reaktora.

Prekid hlađenja postrojenja je problem koji bi se odvijao tijekom puno, puno dužeg vremenskog razdoblja od eksplozije u Černobilu”, pojašnjava Nelson te dodaje kako ljudi brkaju nuklearno postrojenje kao takvo i nuklearni reaktor.

Njegove izjave potvrđuju i The Time, koji je prenio priopćenje vojne uprave Zaporižja nakon ruskog osvajanja Enerhodara.

“Bilo je oštećenja u odjeljku reaktora broj 1 u tvornici Zaporižja u gradu Enerhodar, ali to ne utječe na sigurnost energetske jedinice”, navodi se u priopćenju regionalne vojne uprave.

O tome koliko su stvarne opasnosti od eksplozije postojale pokazuje snimka na kojoj se vide kako ukrajinske obrambene snage lansiraju granate na raketni pogon unutar dvorišta nuklearne elektrane.

Inače, vjerojatni razlog zašto je Rusija okupirala najveću nuklearnu elektranu u Europi je zato što je ona izvor preko 20 posto ukrajinskih potreba za električnom energijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.