Dva vodeća dobavljača neona u Ukrajini, smješteni u razorenom Mariupolju i Odesu, prestala su raditi zbog rata. Oko 45-54 % svjetskog neona poluvodiča dolazi od dvije ukrajinske tvrtke, Ingas i Cryoin. Oni su neophodni za lasere koji se koriste za proizvodnju mikročipova, piše The Odessa Journal.
Cryoin se nalazi u Odesi i proizvodi oko 10.000 do 15.000 kubičnih metara neona mjesečno. Tvrtka se ugasila 24. veljače kada je napad počeo ugrožavati sigurnost zaposlenika. Prema riječima direktorice poslovnog razvoja Larise Bondarenko, Cryoin neće ispuniti narudžbu za 13 tisuća kubičnih metara neona u ožujku ako rat ne prestane.
Prije invazije, Ingas je proizvodio između 15.000 i 20.000 kubičnih metara neona mjesečno za kupce u Tajvanu, Koreji, Kini, SAD-u i Njemačkoj. Oko 75 posto dolazi iz industrije čipova, rekao je za Reuters Nikolai Avdzhi, glavni komercijalni direktor tvrtke, piše The Odessa Journal.
Kako donosi Reuters, obje su tvrtke obustavile svoje poslovanje jer su im ruske trupe uništile infrastrukturu, a to bi se dodatno moglo odraziti na proizvodnju čipova u svijetu. Njihov manjak već se osjetio u pandemiji, što je dodatno povećalo potražnju za mobitelima, prijenosnim računalima… Naime, nestašica čipova značajno usporava proizvodnju mobitela, laptopa i općenito sofisticiranih aparata, pa postoji opasnost da će se to uskoro vidjeti i na policama trgovina, a moguće da se odrazi i na cijenu.
Pandemija koronavirusa već je utjecala na distribuciju
Hoće li gašenje tih dviju ukrajinskih tvrtki utjecati na nas, odnosno na distribuciju mobilnih uređaja u Hrvatskoj doznali smo od djelatnika tvrtke koja se bavi prodajom opreme za sve vrste pametnih telefona, tableta i drugih multimedijalnih uređaja te najnovije modele renomiranih svjetskih proizvođača poput Samsunga, Iphone, Huawei, Xiaomi.
– Ma ne, rat u Ukrajini i gašenje tih dviju tvornica zasad ne utječu na našu ponudu. Ako neki modeli nisu u prodaji, moguće je da je riječ o nekom modelu koji je pri kraju, odnosno starijoj liniji koje se proizvede određeni broj i onda ga nakon nekog vremena ne možete više kupiti. Stalno se lansiraju novi uređaji kojih uvijek imamo na stanju – kazao je djelatnik za Slobodnu Dalmaciju.
Međutim zna se dogoditi da se na isporuku nekih uređaja ili opreme čeka tjedan ili dva maksimalno, a objasnio je i otkad je to tako.
– Pandemija koronavirusa utjecala je na čitav svijet, pa tako i na distribuciju. Zna se dogoditi da neki kontejneri kasne iz Kine posebice kada su bili lockdowni, i tu se ne može ništa.
Što je situacija s pandemijom “opuštenija”, a mjere manje stroge to je i distribucija mobitela i multimedijalnih uređaja jednostavnija, objasnio je i dodao kako zasad nemaju najava da će biti kašnjenja ili nestašice uređaja i opreme zbog rata u Ukrajini i gašenja tvrtki Ingas i Cryoin.