Nemiri u Albaniji: Na tisuće Albanaca prosvjedovalo je protiv socijalističke vlade

Foto: Fah

Na tisuće Albanaca prosvjedovalo je protiv socijalističke vlade u četvrtak, a oporbeni zastupnici napustili su parlament uz zahtjev da premijer Edi Rama podnese ostavku i da se pripremi tranzicijska vlada koja će pripremiti poštene izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjednici su marširali mirno, za razliku od subotnjeg prosvjeda koji je postao nasilan, a policija je tada upotrijebila suzavac i vodene topove kako bi zaustavila narod da ne provali u vladinu zgradu.

U četvrtak je i dalje na prosvjedu bila prisutna interventna policija, postavljena ispred svih vladinih institucija.

Vođa Konzervativne demokratske stranke, Lulzim Baša optužio je Ramu za korupciju i povezanost sa organiziranim kriminalom. Rama je opetovano negirao optužbe oporbe, ponekad izazivajući ljutite reakcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nismo narod nasilja, nego narod mira i demokracije, i nikada nećemo pristati na krađu glasova, ni na krađu desetaka milijuna iz džepova Albanaca”, poručio je Baša.

“A za Edija Ramu, ostavka je samo početak, biti će suočen s pravdom koju zaslužuje”, dodao je Baša.

Prije prosvjeda u četvrtak Europska unija i Sjedinjene Države upozorile su albanske političke čelnike da izbjegavaju nasilje u prosvjedima u Tirani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Potvrđujemo pravo građana na mirne prosvjede… ali snažno osuđujemo svaku retoriku političkih vođa koja poziva na nasilje”, poručili su šefica eurodiplomacije Federica Mogherini i europski povjerenik za proširenje Johannes Hahn u zajedničkoj izjavi.

Američka ambasada u Tirani pozvala je sve sudionike današnjih prosvjeda na mirno okupljanje i odbacivanje nasilja, te je pozvala vladu i sigurnosne snage na suzdržanost.

Europska unija, međutim, kritizirala je i potez oporbe da se povuče iz parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj potez “ozbiljno otežava funkcioniranje demokracije u Albaniji. Parlament je mjesto gdje se raspravljaju reforme i razvoj … a ne bojkotiraju”, naglasili su Mogherini i Hahn.

Zaključili su kako je bojkotiranje “kontraproduktivno”.

Upozorenja odražavaju zabrinutost zbog turbulentne prošlosti Albanije, koja je 1992. godine komunistički režim zamijenila parlamentarnom demokracijom, a čiji počeci su bili prožeti nasilnim prosvjedima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.