Obama odao počast žrtvama genocida u Ruandi od prije dvadeset godina

Američki predsjednik Barack Obama odao je u nedjelju počast žrtvama genocida u Ruandi, dan prije komemoracija kojima će se obilježiti 20. obljetnica početka velike drame u kojoj je u konačnici masakrirano oko 800.000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisjećajući se krvavog nasilja koje je “potreslo svijest cijelog svijeta” 1994., Obama je naglasio da genocid nije bio “niti nesreća, niti neizbježan”.

Od travnja do lipnja 1994. vojnici ruandske vojske i Hutu milicija masakrirali su 800.000 osoba, uglavnom manjinskih Tutsija i umjerenih Hutua.

“To je bio namjeran i sustavan napor od strane ljudi kako bi uništili druge ljude”, rekao je Obama u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ujedinjeni narodi i međunarodna zajednica u cjelini bili su izloženi velikim kritikama svijeta u trenutku ubojstava jer nisu prepoznali da se radi o genocidu, a potom mu nisu stali na kraj.

“Genocid kojeg se danas sjećamo – i neuspjeh svijeta da na njega brže odgovori – podsjećaju nas da uvijek imamo izbor… Pred mržnjom trebamo se sjetiti humanosti koju dijelimo. Pred okrutnošću trebamo izabrati sućut. Pred netolerancijom i patnjom ne smijemo nikad biti indiferentni”, rekao je Obama.

Komemoracije su počele prije tri mjeseca s plamenom sjećanja koji je prošao po zemlji, a u Kigali bi trebao stići u ponedjeljak, na dan otvaranja razdoblja nacionalne žalosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruandski predsjednik Paul Kagame upalit će tijekom dana plamen koji će gorjeti sto dana, koliko su trajali masakri 1994., a govorit će i na stadionu u Kigaliju gdje bi se trebali okupiti predstavnici brojnih zemalja i organizacija, među njima glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.