Od 2010. stotine novinara širom svijeta u egzilu

Od 2010. više od 450 novinara širom svijeta, od čega je četvrtina sirijskih novinara, morala je napustiti svoju zemlju, objavila je međunarodna udruga za zaštitu novinarskih prava u srijedu u New Yorku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 452 novinara kojima je tijekom zadnjih pet godina pomoć pružio Odbor za zaštitu novinara (Committee to Protect Journalists CPJ) njih 101 izbjeglo je iz Sirije pred napadima militantnih skupina poput Islamske države ili su napustili tu zemlju strahujući od toga da će ih sirijska vlast pritvoriti.

57 novinara izbjeglo je iz Etiopije a 52 prisiljeno je na egzil iz Irana koji je ranije predvodio na popisu zemalja iz kojih ode najviše novinara, naveo je CPJ u priopćenju.

“Pažnja javnosti usmjerila se na otmice i ubojstva stranih novinara u Siriji, no, iako su se uvjeti za strane novinare pogoršali, lokalni novinari pretrpjeli su ogromne gubitke”, kazala je koordinatorica programa pomoći za novinare u CPJ-u Maria Salazar-Ferro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Suočeni s istim ili većim rizicima od stranih novinara, no bez jednostavnog načina izlaska iz zemlje, sirijski novinari prisiljeni su napustiti svoj posao i prisiljeni su na skrivanje ili na prelazak granice često bez obitelji ili imovine”, napisala je u priopćenju.

Od početka sukoba u Siriji 2011. ubijena su 83 novinara i ta zemlja postala je najsmrtonosnija za novinare u posljednje tri godine, naveo je CPJ.

U istom razdoblju više od 90 novinara oteto je i 20 se još uvijek vodi kao nestalo u Siriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za većinu nestalih novinara vjeruje se da su u rukama Islamske države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.