Što nam UN sprema u ‘Pakt-u za budućnost’? Dominiraju održivi razvoj i rodna ravnopravnost

Pakt
Foto: Vlada Republike Hrvatske

U New Yorku od 20. do 23. rujna održan je „Summit of the Future“ Ujedinjenih naroda. Dokument koji je usvojila Opća skupština nosi skraćeni naziv: „Pakt za budućnost“. Svjetski lideri prihvatili su ovaj pakt koji pokriva niz tema. Najvažnije su: mir i sigurnost, održivi razvoj, klimatske promjene, digitalna suradnja, ljudska prava, rod, mladi i buduće generacije, te „transformacija globalnog upravljanja“. Što sve piše u Paktu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> UN pozvao na korištenje rodno neutralnog jezika: žele izbaciti riječi poput muž i žena

Puni naslov dokumenta jest: „Pact for the Future, Global Digital Compact, and Declaration on the Future Generations“. Na službenim stranicama UN-a objavljen je čitav Pakt.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pakt su prihvatile 143 zemlje, Rusija i još šest je bilo protiv

Ovom dokumentu usprotivili su se Rusija, Iran, Bjelorusija, Sjeverna Koreja, Nikaragva, Sudan i Sirija. Petnaest zemalja bilo je suzdržano, a za je glasalo njih 143. Ukupno, UN čine 193 zemlje.

Konkretno, Rusija je imala primjedbe na 25 odredbi dokumenta, među kojima su i one o „seksualnom i reproduktivnom zdravlju“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo što se ističe u sadržaju jest Agenda 2030., odnosno pitanje „održivog razvoja“. Zemlje koje su usvojile pakt načelno su se obvezale „poduzeti odvažne, ambiciozne, ubrzavajuće i transformativne akcije“.

Pakt je prepun ambicioznih želja: prestanak svjetske gladi, iskorjenjivanje svjetskog siromaštva, inkluzivnost i učvršćenje socijalne kohezije…

Očekivano, rodna ravnopravnost zauzima posebno mjesto. „Osnaživanje žena i djevojčica je ključno za dostizanje ciljeva održivog razvoja“. Kada su u pitanju žene, UN naglašava i koliko je važno „reproduktivno zdravlje“, odnosno takozvano „pravo na pobačaj“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Je li diplomacija i dalje zabranjena riječ kada je u pitanju rat u Ukrajini?

Pakt prepun ‘lijepih želja’

Drugo poglavlje nosi naslov „Međunarodni mir i sigurnost“. I ovo je poglavlje prožeto „lijepim željama“ i načelima održivog razvoja, rodne ravnopravnosti i inkluzivnosti. Ističe se svijet bez nuklearnog oružja i slobodan od terorizma.

Treće poglavlje naslovljeno je: „Znanost, tehnologija i inovacije i digitalna suradnja“. I ovdje se spominje rodna ravnopravnost. Cilj je i ojačati ulogu UN-a na ovom području. Nadalje, četvrto poglavlje govori o „Mladima i budućim generacijama“. Poveće poglavlje je ono peto. Nosi naslov: „Transformacija globalnog upravljanja“. Može se prevesti i kao „transformacija globalnog vladanja“.

> Analiza: Dok Zapad raspravlja može li žena imati penis, Kina nezaustavljivo stvara novi svjetski poredak

U petom poglavlju najavljena je reforma Vijeća sigurnosti. Ono mora postati „više reprezentativno, inkluzivno, transparentno, učinkovito, efektivno, demokratično i odgovorno“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjetna je velika potreba autora dokumenta pisati ovakve pridjeve za gotovo svako poglavlje.

Veća uloga UN-a

Ukratko, UN želi igrati veću ulogu u upravljanju svijetom, rješavanju kriza i ratova, donošenju odluka i uspostavi „novog svjetskog poretka“ temeljenog na vrijednostima koje su gore iznesene.

Klimatske promjene javljaju se u svakom poglavlju, no ovdje u petom su vrlo važne. „Financijska arhitektura“ svijeta mora se prilagoditi „hitnim izazovima klimatskih promjena“.

Što se tiče digitalnog svijeta, UN želi „njegovati inkluzivno, otvoreno i sigurno digitalno mjesto koje poštuje, štiti i promiče ljudska prava“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada RH o Paktu

Vlada Republike Hrvatske na svojim je službenim stranicama napisala: „Dokument ‘Pakt za budućnost’, koji su članice Ujedinjenih naroda usvojile u nedjelju, je inicijativa glavnoga tajnika Ujedinjenih naroda Antonia Guterresa, koja je stara nekoliko godina, a za njegovu pripremu bile su zadužene Njemačka i Namibija, kazao je novinarima premijer Andrej Plenković nakon Summita o budućnosti u New Yorku. Ideja je da dokument predstavi okvir budućeg jačanja Ujedinjenih naroda, ali i drugih organizacija koje su u njegovom sustavu, pojasnio je“.

Opći dojam diplomata jest kako se radi o skupu lijepih želja. Dokument govori puno i malo. Ne radi se ni o kakvom revolucionarnom dokumentu kako to misli Guterres, rekli su neki od prisutnih diplomata.

> Plenković za CNN o jačanju desnice u EU i američkim izborima

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.