Potresno pismo djevojke koja je požalila ‘promjenu spola’: Poštovana liječnice…

spola
Foto: Istock, snimka zaslona; Montaža: Narod.hr

Amerikanka Morgan Keller pet godina se identificirala kao ”transrodna” osoba, odnosno kao muškarac, da bi u ožujku ove godine došla do spoznaje da nije ”transrodna” i podvrgnula se detranziciji tj. poništavanju učinaka ‘promjene spola’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko tjedana nakon detranzicije odnosno ponovnog vraćanja prvotnom ”rodnom” identitetu koji odgovara njezinom biološkom spolu, napisala je pismo liječnici koja ju je postupno ”nagovorila” te na koncu podvrgla ”promjeni spola”. Liječnica nikada na pismo nije odgovorila.

Spoznala da njezin problem nikad nije bio ”transrodnost”

”Poštovana liječnice,

Htjela sam vam pisati i obavijestiti vas o mojoj nedavnoj odluci da se podvrgnem detranziciji i o stvarima za koje bih htjela da su bile drugačije u vezi s medicinskim tretmanom koji sam primala od vas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovih tjedana sam razmišljala i mogu s punim povjerenjem reći da nikada nisam bila ”transrodna”. Naprotiv, samu sebe sam navela da povjerujem da sam ”transrodna” i moja se zabluda potvrdila. Tražila sam rješenje i izlaz za duboku emocionalnu bol i fizičku nelagodu zbog problema koje je trebalo liječiti umjesto provođenja eksperimentalne “terapije” sintetskim hormonima i nepovratnih kirurških modifikacija mog tijela. U djetinjstvu nisam pokazivala znakove rodne disforije. Naglo je nastupila u ranoj odrasloj dobi kao rezultat problema i ekstremne narušenosti mentalnog zdravlja.

Kad sam prvi put došla k vama, imala sam problema u svim područjima svog života. Moja prijateljstva, romantične i seksualne veze, školski neuspjeh i iskustvo ranog odrastanja bili su mi izazovi s kojima sam se teško nosila, osjećala sam se kao da gubim tlo pod nogama. Prvobitno sam se susrela s drugim liječnikom koji mi je, nakon dva susreta, ponudio da “isprobam testosteron i vidim kako se osjećam.” Tome sam se usprotivila te tražila drugo mišljenje, tražila sam vas, znajući da je ta ideja oko ”promjene spola” kao rješenja,  preuranjena.

>Čak 30 transrodnih osoba javno priznalo da žale zbog promjene spola: Pročitajte svjedočanstva!

Liječnica ju je postupno uvjeravala da je rješenje njezinih mentalnih problema ”promjena spola”

Sjećam se da ste mi nakon prva dva sastanka pristupili tako što ste mi najprije objasnili da sam do tada samo eksperimentirala sa svojim ”rodnim identitetom” te da treba proći još malo vremena kako bih se odlučila na tranziciju medicinskim putem. Slažem se s tim početnim pristupom. No kako sam se stalno k vama vraćala, tako sam pomalo počela prihvaćati ”rodnu tranziciju” kao nešto normalno i poželjno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim tema o rodu, spolu i romantičnim vezama, ne sjećam se bilo kakve rasprave o drugim područjima mog života i kako su ona mogla utjecati na moje mentalno zdravlje. Da smo  razgovarali o drugim problemima koji su me mučili, a koji su se istovremeno događali, vjerujem da bih odbila medicinske tretmane ”promjene spola”.

Narušeno mentalno zdravlje, obiteljski problemi…

Imala sam obiteljsku povijest depresije i problema sa štitnjačom. Nedostajalo mi je vitamina D, nisam vježbala, nisam se normalno družila, niti sam pazila na prehranu. Živjela sam u kroničnom stresu i to već duže vrijeme. Redovito sam pila alkohol. Bila sam opsjednuta online tranzicijskim sadržajem na YouTubeu i društvenim mrežama, a također više ljudi iz moje grupe vršnjaka tražilo je potpuno istu skrb kod vas.

Moje mentalno zdravlje, hormoni i razine vitamina raspravljani su u kontekstu tranzicije. Ostali problemi se uopće nisu spominjali. U mentalnom stanju u kakvom sam bila nisam bila u poziciji da branim sebe, išla sam s punim povjerenjem prema vama. No vaša je odgovornost kao medicinskog stručnjaka bila dublje istraživati kako biste mi mogli postaviti ispravnu dijagnozu.

Povezala sam moju potrebu za tranzicijom s mojom depresijom, anksioznosti, povijesti hiper-fiksacije, nezdravim odnosom prema hrani odnosno poremećaju prehrane iz rane adolescencije, te sklonosti bijegu od stvarnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S takvim mentalnim zdravljem, smatra da se njezine odluke o ‘promjeni spola’ nisu mogle uzeti za ozbiljno

Nije mi trebao sintetski testosteron niti operacija ”promjene spola”. Trebao mi je liječnik koji bi ono što govorim stavio u širi kontekst na temelju drugih problema u mom životu. S takvim mentalnim stanjem nisam mogla istinski braniti sebe, i stoga nisam mogla dati svoj valjani pristanak za te tretmane. Ne vjerujem da bilo koji psihički nestabilan dvadesetogodišnjak, čiji je mozak još uvijek u razvoju, može doista razumjeti težinu posljedica ”promjene spola”. Smatram da je ovo što mi se dogodilo kolosalni promašaj u vašoj praksi.

Godinama sam mislila da mi tranzicija spašava život. Vrijeme mi je pokazalo da je cijelo ovo iskustvo bio posljednji pokušaj mog mozga da se zaštitim od svoje boli tako što sam postala netko drugi. Bilo je to samoubojstvo bez zaustavljanja daha.

Da sam mogla zaustaviti vrijeme i doći na naš prvi sastanak s perspektivom koju sada imam, rekla bih vam ovo: ”Borim se sa svojim samoizražavanjem. Nekad mi je bilo ugodno predstavljati se kao žena, ali sada nisam sigurna u to. Otrovne ideje iz lezbijske zajednice otežale su mi istraživanje vlastitog samoizražavanja.

Moje tijelo mi šalje signale da postoji problem s mojim mentalnim zdravljem, a ja ih tumačim kao problem spola. Ne volim svoje grudi zbog prenaglašenosti da su one razlog moje nelagode. Stoga njihovo uklanjanje kirurškim putem nije rješenje.

Obiteljski problemi, nedostatak ljubavi i loša komunikacija

Moja obitelj je također reagirala jer znaju da nikada prije nisam izrazila zabrinutost zbog roda sve do ovog trenutka u životu. Njihove kritike odbijam zbog moje povijesti s njima te učestale loše komunikacije, ne zato što sam ja u pravu, a oni u krivu. Mozak mi je u dubokoj depresiji, štitnjača mi je u disbalansu, a sveukupno zdravlje mi je vrlo loše.

Trebam pomoć s obzirom na trenutno fizičko i mentalno stanje, a ne neprirodnu dozu sintetskih hormona suprotnog spola. Moram naučiti kako nadići društvene strukture i ideje o tome kako bih se trebala osjećati kao žena i ukoliko se tako ne osjećam da se trebam podvrgnuti tranziciji.

Voljela bih da ste mi pristupili drugačije i da ste dublje razmotrili moje probleme. Voljela bih da ste prestali s medicinskim tretmanima dok dublje ne spoznam svoj ”rodni identitet” (možda kroz pisanje, umjetnost, dijagrame ili čitanje). Voljela bih da ste me zamolili da detaljno opišem druga područja svog života – poput prehrane, tjelovježbe, spavanja, upotrebe droga i alkohola, prijateljstva, škole, obiteljske komunikacije i načina samoizražavanja.

>(Trans)rodna ideologija: Zbog indoktrinacije čak 150.000 mladih u SAD-u misli da su rođeni u krivom tijelu

Potreba zalječenja obiteljskih odnosa kao korijena problema

Voljela bih da smo razgovarali o drugim opcijama, poput smanjenja grudi, a ne odstranjenja grudi recimo. Željela sam da potaknete pravu komunikaciju između mene i mojih roditelja i da mi pomognete da shvatim zašto je njihov prigovor vrijedan razmatranja. Voljela bih da ste mi pomogli da prihvatim svoju ženstvenost i svoje žensko tijelo i da ste mi pomogli da shvatim da na njemu ne treba ništa mijenjati.

Bili ste svjedok moje patnje i zbog toga sam se prvi put u životu osjećala da me netko vidi, primjećuje (da vidi moju patnju). Ali gledali smo samo vrh sante leda. Pišem vam sve ovo u nadi da moja priča može utjecati na vaš budući pristup prema pacijentima koji dolaze u vašu ordinaciju.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.