Pravoslavni mitropolit iz BiH ustvrdio da su Srbi u BiH napadani kao i u Dalmaciji 90-ih, a prešućuje agresiju

Hrizostom
epa08109970 Head of Serbian Orthodox Church in Bosnia Metropolitan Hrizostom conducts a Christmas service in Sarajevo's Cathedral, Bosnia as Bosnian Serbs celebrate Christmas according to the Julian calendar on 07 January 2020. EPA/FEHIM DEMIR

Pravoslavni mitropolit iz BiH ustvrdio je u petak kako se vjernici Srpske pravoslavne crkve (SPC), odnosno Srbi u Sarajevu danas osjećaju kao 1991. u Hrvatskoj gdje su tada, tvrdi, bili izloženi napadima “neonacista”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>(AUDIO) Evo kako je Soros još 2005. hvalio transformaciju HDZ-a nakon odbacivanja Tuđmana

Mitropolit dabrobosanski Hrizostom najavio je da se povlači iz Međureligijskog vijeća BiH (MRV), tijela utemeljenog radi promicanja međuvjerskog dijaloga i suradnje.

Hrizostom je ustvrdio da mu je neprihvatljivo biti član tog tijela, čije članove okrivljuje zbog toga što se nisu očitovali o izgredima koje on smatra dokazom da su Srbi u Sarajevu, odnosno u BiH, ugroženi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od povoda mu je to što su sredinom siječnja na dva automobila s registracijskim oznakama gradova iz Srbije u središtu Sarajeva probušene gume. Sarajevska policija brzo je identificirala i privela počinitelja za kojega je utvrđeno da je duševni bolesnik koji je upravo bio pušten s liječenja.

Unatoč tome za Hrizostoma bušenje guma je “stravičan čin izjednačen s neonacističkim terorom koji je nad Srbima ranije provođen u Hrvatskoj”.

Hrizostom prešućuje velikosrpsku agresiju i rat u Skradinu

U tom kontekstu usporedio je ovaj slučaj s incidentom iz 1990. u Skradinu, kada je skupina napadača, kako tvrdi, neonacista i šovinista, pokušala zapaliti automobil u kojem su bila trojica učenika Bogoslovije. Hrizostom u svemu prešućuje da je u to vrijeme Srbija izvršila agresiju na Hrvatsku te da je rat u zaleđu Skradina rat počeo već 24. srpnja 1991. godine napadom dalmatinskih Srba na patrolu Policijske uprave Šibenik u selu Plastovu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dana 11. rujna 1991. počela je odlučujuća bitka za stratešku uzvisinu Veliku Glavu i skradinsko zaleđe u kojoj je naša vojska imala mnogo poginulih i ranjenih. Po cijenu nemalih žrtava, položaj nije izgubljen ni tada, ni do Oluje.

Novi dokaz o ugroženosti Srba našao je u izgredu na dječjem malonogometnom turniru u Sarajevu gdje je došlo do sukoba skupine huligana s roditeljima djece pristigle iz Srbije. Hrizostom je izrazio ljutnju jer se MRV o tim izgredima nije očitovalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.