Premijer Albanije na Kosovu: Mogli bi smo imati jednog predsjednika kao simbol nacionalnog jedinstva

Foto: Dragan Tatic, commons.wikimedia.org

Premijer Albanije Edi Rama spomenuo je u nedjelju u Prištini mogućnost da njegova zemlja i Kosovo jednog dana imaju “jednog predsjednika kao simbol nacionalnog jedinstva”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kosovo i Albanija će imati jedinstvenu vanjsku politiku, ne samo zajednička veleposlanstva i diplomatska predstavništva”, rekao je Rama u kosovskom parlamentu u Prištini, kamo je doputovao u prigodi desete obljetnice neovisnosti Kosova. Dvije zemlje već imaju nekoliko zajedničkih konzulata.

“No zašto ne bismo imali i jednog predsjednika kao simbol nacionalnog jedinstva, s jedinstvenom politikom nacionalne sigurnosti?”, upitao se Edi Rama.

Ova izjava se najvjerojatnije neće svidjeti Srbiji čiji vrh redovito optužuje Tiranu da želi stvoriti “veliku Albaniju”. Albanija tvrdi da nema takve planove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija ne priznaje neovisnost svoje bivše pokrajine Kosova. Dijalog o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine počet 2011. je u zastoju.

Kosovski predsjednik Hashim Thaci i srbijanski Aleksandar Vučić izrazili su želju za nastavkom dijaloga.

“Težak dijalog sa Srbijom bit će povijesno važan. Albanci i Srbi će u budućnosti živjeti jedni uz druge, kao dvije nacije koje će održavati dobrosusjedske odnose i biti sastavni dio Europske unije”, poželio je socijalist Edi Rama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Thaci je pak rekao da je “odlučan u nakani da država Kosovo što prije dobije svoju vojsku”.

Taj plan koji se spominjao prije godinu dana, naišao je na osudu Zapada. Srbi ga smatraju provokacijom.

Kosovo koje ima sigurnosne snage, ali ne i vojsku, pod zaštitom je NATO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kosovo je proglasilo neovisnost 17. veljače 2008., gotovo deset godina nakon sukoba srbijanskih snaga i kosovskih pobunjenika, pristaša neovisnosti. U tom je sukobu izginulo više od 13.000 ljudi, među kojima više od 11.000 kosovskih Albanaca.

Kosovsku neovisnost priznalo je 115 zemalja, pa tako i Sjedinjene Države te 23 od 28 članica EU-a. Osamdesetak zemalja još to ne žele učiniti, među njima Moskva i Peking.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.