Srijeda, 22 siječnja, 2025
0.8 C
Zagreb
Pratite nas:

19. veljače 1473. rođen Nikola Kopernik – svećenik čija je znanstvena teorija promijenila svijet

Podijeli

Veliki znanstvenik Nikola Kopernik rođen je na današnji dan 1473. U izuzetno pobožnoj katoličkoj obitelji. Njegov ujak bio je biskup, a sam Nikola i njegov rođeni brat bili su svećenici Katoličke Crkve. Nasuprot opće raširenom vjerovanju da je Crkva bila najveći protivnik heliocentričnog sustava, dokazi ukazuju da je najveće protivljenje dolazilo iz redova znanstvenika koji su tražili dokaze za ono što je u Kopernikovo vrijeme bilo još samo „teorija“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svojem životnom radu Kopernik se posvetio proučavanju Ptolemeja, grčkog matematičara, zemljopisca i zvjezdoznanca iz II. stoljeća, te je objavio svoju heliocentričnu teoriju u knjizi „O kretanju nebeskih tijela“ (De revolutionibus orbium coelestium), a koja predstavlja preokret u shvaćanju svemira. Kako je već opće poznato, Kopernik se zalagao za heliocentrični planetarni sustav (sa Suncem u središtu) što je bilo u potpunoj suprotnosti s tadašnjim mišljenjem prema kojemu se Zemlja smatrala središtem svemira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi tadašnji znanstvenici, a među njima i najveći astronom svih vremena Danac Tycho Brahe, kritizirali su hipotezu da se Zemlja giba oko Sunca, koja je uvedena kao moguća još u Grčkoj prije više od dva tisućljeća. Ta hipoteza je imala zagovornike u srednjem vijeku i unutar Crkve te ju je u 15. stoljeću koristio astronom Regiomontanus i u 16. stoljeću kanonik Kopernik. No tada nije bilo niti jednog znanstvenog dokaza da se Zemlja zaista kreće.

Protiv vjerovanja u Kopernikov model, u kojemu se planeti gibaju po kružnicama oko Sunca, bio je i veliki astronom i fizičar Kepler koji je računima pokazao da Kopernikov model nije točan, nego da se rezultati u skladu s astronomskim opažanjima mogu dobiti u novom modelu u kojemu se planeti gibaju po elipsama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako definitivno ne stoji tvrdnja prosvjetiteljskih ideologa da je znanost bila na strani Kopernika, a samo Crkva protiv znanosti.

Znanstvenici toga vremena jednostavno nisu vidjeli nikakvu prednost Kopernikovog sustava, tj. Koprenikovi najveći protivnici bili su upravo znanstvenici. Uistinu, prije nego što je Kopernikov sustav uopće mogao biti prihvaćen, on je morao biti znanstveno dokazan, a postupak dokazivanja započeo je tek u XVII. stoljeću izumom naprednih teleskopa koji u Kopernikovo vrijeme još nisu postajali.

Prihvaćanjem Kopernikove teorije u znanosti i Crkva je odmah prihvatila njegovo učenje o ne-geocentričnosti. Osim toga, Crkva se danas s razlogom ponosi da je jedan od najvećih znastvenika svih vremena bio njezin sin, i još k tome – svećenik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci