Problemi rodnog samoidentificiranja: Silovao dvije žene, a ‘kažnjen‘ je odlaskom u ženski zatvor

Foto: montaža narod.hr

Kad je Isla Bryson proglašen krivom po dvije točke optužnice za silovanje, nalog koji je izdao Visoki sud u Glasgowu preporučio je da se osuđenik pošalje u Barlinnie, zloglasni zatvor za muškarce. Umjesto toga, Bryson, koji je 2020. godine ‘promijenio spol’, biološki muškarac imena Adam Graham, odveden je u jedinicu za izolaciju u Cornton Vale, zatvor za žene. To je izazvalo žestoke reakcije koje su sada u vrlo neugodnu situaciju dovele škotsku premijerku Nicolu Sturgeon, prenosi britanski The Telegraph.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Transrodna’ osoba koja je silovala žene kaznu služi u – zatvoru za žene

Sustav je dakle osobu koja je kao biološki muškarac silovala dvije žene 2016. i 2019. godine, poslao u zatvor za žene. Kontroverznu odluku donijela je Škotska zatvorska služba (SPS). Škotska premijerka tvrdi da nije imala nikakvu ulogu u svemu tome.

No, izvori koji dobro poznaju funkcioniranje zatvorske službe u Škotskoj, kažu da je nezamislivo da bi donijeli tako osjetljivu odluku ako bi procijenili da će joj se ministri snažno usprotiviti.

>UK blokirao škotski zakon koji omogućuje ‘promjenu spola’ izjavom osobe da ‘živi u drugom rodnom identitetu’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Budimo potpuno jasni – ne postoje okolnosti u kojima bi ovaj silovatelj bio poslan u Cornton Vale, a da ministri to nisu znali”, kazao je u četvrtak Jack McConnell, bivši laburistički prvi ministar vlade Škotske.

Škotski su zatvori, naime, godinama ‘ispod tepiha‘ funkcionirali kao poligon za testiranje radikalne rodne politike. Nakon lobiranja aktivista za prava ‘transrodnih’ osoba koji su, kako se pokazalo, natjerali Sturgeon da uvede kontroverzni sustav rodnog samoizjašnjavanja.

Koncepti rodnog samoidentificiranja

SPS od 2014. prakticira politiku prema kojoj smještaj zatvorenika “treba biti u skladu sa spolom kojeg je osoba u zatvoru trenutačno”. Na tu je odluku snažno utjecala skupina za prava transrodnih osoba Scottish Trans Alliance. Oni su glasno podržavali zakon Škotske nacionalne stranke (SNP) o samoidentificiranju. SNP je pak ogranak dobrotvorne organizacije Equality Network (Mreža jednakosti), koja se uvelike oslanja na vladu Nicole Sturgeon kada su u pitanju financije. Od više od 680.000 eura u gotovini poreznih obveznika dodijeljenih Mreži jednakosti prošle godine, više od 110.000 eura je namijenjeno za Scottish Trans Alliance.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

James Morton, tadašnji direktor ove skupine koja se bori za prava transrodnih osoba, priznao je u osvrtu u knjizi “Trans Britain” iz 2018. godine, da je skupina namjerno ciljala na zatvore kao sredstvo uvjeravanja drugih javnih tijela da slijede njezinu agendu.

“Strategija je bila da intenzivno surađujemo sa Škotskom zatvorskom službom kako bismo ih potaknuli da tretiraju transrodne žene kao žene na temelju samoidentificiranja u vrlo izazovnim okolnostima, kako bismo mogli osigurati da sve druge javne službe budu u mogućnosti učiniti isto”, napisao je Morton.

Koncepti rodnog samoidentificiranja usvojeni su u cijelom škotskom javnom sektoru, a zdravstveni odbori šalju ‘transrodne’ žene na ženske odjele. Kontroverzne školske smjernice upućuju učitelje u školama da “podržavaju” učenike koji žele promijeniti spol i da ne obavještavaju automatski roditelje o tome. Međutim, ‘slučaj Bryson‘ razotkrio je probleme u konceptu samoidentificiranja, a škotska je premijerka u četvrtak odbila reći smatra li dvostrukog silovatelja muškarcem ili ženom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U škotskom je parlamentu prošlog mjeseca prva škotska ministrica naredila svojim zastupnicima da glasaju protiv prijedloga koji bi spriječili osuđene seksualne prijestupnike ili one koji se suočavaju s optužbama za silovanje da iskoriste prednosti sustava samoidentificiranja.

Rizik ‘katastrofalnih‘ posljedica za žene

Maggie Chapman, glasnogovornica za ravnopravnost škotskih Zelenih – stranke s kojom je Sturgeon u koalicijskoj vladi – osudila je predložene zaštitne mjere kao transfobne. Međutim, stručnjaci kažu da je slučaj Bryson dokazao da se usvajanjem koncepta rodnog samoidentificiranja riskiraju “katastrofalne” posljedice za žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.