Putin otvorio LNG terminal za Kalinjingrad koji zaobilazi EU i NATO: ‘Ovo je rezervni plan opskrbe plinom’

Foto:Fah

Rusija je otvorila plinski terminal u svojoj strateški bitnoj baltičkoj enklavi Kalinjingradu u utorak, kako bi zaobišla transport kroz Litvu, članicu Europske unije i NATO saveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prisutnosti ruskog predsjednika Vladimira Putina, terminal za ukapljeni prirodni plin (LNG) pušten je u pogon, javio je ruski energetski gigant Gazprom.

>Udruga koja je 10 godina bila zagovaratelj LNG terminala sada tvrdi da umjesto njega treba koristiti Sunčevu energiju

>Trump uvjerio i Njemačku u izgradnju LNG terminala: Evo što je lani poručio Hrvatskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Poljska će idućih 20 godina kupovati plin od američkog LNG-a i moći će ga preprodavati: Što čeka Hrvatska?

Tanker Maršal Vasilevsky opskrbljivat će Kalinjingrad ukapljenim plinom koji će se zatim na terminalu preraditi i preusmjeravati u kalinjingradski plinovod pomoću pontona u Baltičkom moru, pet kilometara od obale.

Do danas to je područje opskrbljivao plinovod koji je išao kroz Bjelorusiju i Litvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plinovodi su naravno ekonomičniji primjer transporta plina, rekao je Putin u utorak. Ali “za kalinjingradsku regiju specifično, to je više kao rezervni plan opskrbe plinom, a koji značajno smanjuje, i točnije, uklanja sve rizike tranzita”, rekao je Putin za TASS.

Gazprom je također naglasio kako će ovaj terminal godišnje moći dostaviti u regiju Kalinjingrada oko 3,7 milijardi kubičnih metara prirodnog plina te da će u budućnosti moći povećati svoje kapacitete.

Susjedne baltičke države, poput Poljske i Litve, izgradile su postrojenja za dostavu LNG-a plina, koja su neovisna o plinu u ruskim plinovodima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, i Hrvatska godinama radi na projektu izgradnje LNG terminala na Krku zajedno sa SAD-om, no zbog spore državne administracije, prosvjeda i tvrdnji kako se radi o ne isplativom i štetnom projektu projekt nije završen. Predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović tražila je u srpnju 2018. godine dodatnu pomoć oko izgradnje plinskog terminala od američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.