Nedavno objavljeni podaci o novorođenoj djeci u Ujedinjenom Kraljevstvu upozoravaju na brze promjene demografskih trendova u zemlji. Gotovo troje od deset novorođenčadi u Ujedinjenom Kraljevstvu djeca su žena koje su strankinje.
Podaci Ureda za nacionalnu statistiku (ONS) pokazuju da su prošle godine 179.726 ili 28,8 posto majki koje su rodile – bile žene koje su rođene izvan UK-a. Nadalje, 445.055 djece prošle godine rodile su žene koje su rođene u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Najčešća zemlja podrijetla majki koje nisu rođene u Ujedinjenom Kraljevstvu bila je Rumunjska, dok je za očeve koji nisu rođeni u Ujedinjenom Kraljevstvu Pakistan ostao na vrhu liste.
“Ovo je jasan dokaz da se imigracijski sustav iskorištava”
Gledajući na demografski popis top 10 zemalja iz kojih potječu rodilje u Britaniji, Albanke su prošle godine prvi put dospjele na taj popis s više od 3000 novorođenčadi, unatoč službenim podacima prema kojima je albanska populacija u Ujedinjenom Kraljevstvu manja od 50 000.
Kampanja koja se zalaže za manju imigraciju u Ujedinjeno Kraljevstvo, Migration Watch UK, izjavila je u srijedu da je ovo “jasan dokaz da se imigracijski sustav iskorištava” u Britaniji.
Dok tisuće ekonomskih migranata nastavljaju pritjecati u Britaniju na malim čamcima s europskog kopna, procurilo je obavještajno izvješće objavljeno u novinama Mail u nedjelju koje otkriva da je od 10 pridošlica, čak njih 4 iz Albanije – u kojoj nema rata.
Podaci su u skladu s trendovima koji su već viđeni tijekom prethodnih godina, žene iz inozemstva već godinama čine gotovo trećinu poroda. Međutim, lavovski udio rasta stanovništva u Ujedinjenom Kraljevstvu proizašao je prvenstveno iz masovne migracije. Od 2002. godine stanovništvo Ujedinjenog Kraljevstva poraslo je za 8 milijuna, a 80 posto te brojke odnosi se na imigraciju. ONS navodi da su od 2020. godine 14,3 posto od 66,3 milijuna stanovnika Ujedinjenog Kraljevstva bili stranci, od kojih se za 6 milijuna vjeruje da su iz zemalja koje nisu članice EU-a.
Masovni priljev ljudi tijekom najmanje dva desetljeća ozbiljno je opteretio javne usluge, doveo do erozije zelenih površina, potaknuo veće cijene stanova te ozbiljno opteretio krhki zdravstveni sustav zemlje.
Sve više djece koja se rađaju izvan braka
Podaci ONS-a također su pokazali da je 2021. godine u Engleskoj i Walesu bilo više djece rođenih izvan braka nego u braku – prvi put od početka evidencije 1845. godine.
Ukupno je prošle godine u Engleskoj i Walesu registrirano 624.828 živorođenih, prema podacima Ureda za nacionalnu statistiku.
Od toga 320.713 ili 51,3 posto poroda žena koje nisu bile udane u vrijeme poroda, u usporedbi s 304.115 poroda žena koje su bile u braku ili u civilnom partnerstvu.
Ukupan broj rođenih porastao je za 1,8 posto u odnosu na 2020., što je prvi put da je stopa nataliteta porasla u Engleskoj i Walesu od 2015.
Dr. James Tucker, voditelj zdravstvene analize pri ONS-u, rekao je da brojke slijede “dugoročni trend pada stope brakova i sve većeg broja parova koji žive u izvanbračnoj zajednici koji je zabilježen u posljednjim desetljećima”.
Učinak društvenih ograničenja tijekom pandemije koronavirusa zbog koje je Ujedinjeno Kraljevstvo tri puta bilo pod lockdownom, rezultiralo je otkazivanjem ili odgađanjem sklapanja braka, prenosi Remix News.
Podaci su također pokazali da se stope plodnosti među dobnim skupinama značajno mijenjaju, žene čekaju da ostare prije nego što imaju djecu. Stopa plodnosti kod žena i djevojaka mlađih od 20 godina pala je za 16 posto, dok je kod žena u dobi od 35 do 39 godina stopa plodnosti porasla za 5 posto.
Žene sada imaju dvostruko veću vjerojatnost da će kasnije u životu imati dijete nego kao tinejdžerice, pokazali su podaci.
Tekst se nastavlja ispod oglasa