Rusija može srušiti cijenu energenata: Putin spaljuje ogromne količine plina na granici s Finskom

Rusija
Foto: BBC, fah, Fotomontaža: Narod.hr

Dok europski troškovi energije vrtoglavo rastu, a Rusija spaljuje ogromne količine prirodnog plina na granici s Finskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci kažu da se plin prije izvozio u Njemačku.

Izvješćuju da postrojenje, blizu granice s Finskom, sagorijeva plin svaki dan u vrijednosti od procijenjenih 10 milijuna dolara. Znanstvenici su zabrinuti zbog velikih količina ugljičnog dioksida i čađe koje stvara, što bi moglo pogoršati topljenje arktičkog leda.

Analiza Rystad Energyja, neovisne energetske konzultatnske kompanije, pokazuje da se svakodnevno spali 4,34 milijuna kubičnih metara plina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Finskih građani koji žive na granici s Rusijom početkom su ljeta uočili veliki plamen na horizontu – iz novog LNG postrojenja u Portovaju, sjeverozapodno od Sankt Petersburga.

Portovaya se nalazi u blizini kompresorske stanice na početku plinovoda Sjeverni tok 1 koji prenosi plin u Njemačku.

> Oštra objava ruskog Veleposlanstva u BiH: Takvu servilnost prema Zapadu ne razumiju ni naši brojni sugovornici iz islamskih država

Podsjetimo, opskrba kroz Sjeverni tok 1 je ograničena od sredine srpnja. Rusi krive tehničke probleme kao uzrok tome. Njemačka kaže da je to bio čisto politički potez nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je izgaranje plina uobičajeno u postrojenjima za preradu – obično se radi iz tehničkih ili sigurnosnih razloga – razmjeri ovog izgaranja zbunili su stručnjake.

“Nikada nisam vidjela da LNG postrojenje toliko bukti”, rekla je dr. Jessica McCarty, stručnjakinja za satelitske podatke sa Sveučilišta Miami u Ohiju.

Mark Davis je izvršni direktor tvrtke Capteria koja se specijalizirala za učinkovito spaljivanje plina.

“Plinski operateri često oklijevaju zatvoriti postrojenja iz straha da bi ponovno pokretanje moglo biti tehnički teško ili skupo, a to je vjerojatno i sada slučaj”, rekao je za BBC News.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ova vrsta dugotrajnog spaljivanja može značiti da im nedostaje neka oprema”, rekla je Esa Vakkilainen, profesorica energetskog inženjerstva s finskog sveučilišta LUT.

“Dakle, zbog trgovinskog embarga s Rusijom, možda nisu u mogućnosti proizvesti visokokvalitetne ventile potrebne u preradi nafte i plina. Tako da su možda neki ventili pokvareni i ne mogu ih zamijeniti.”

Gazprom – ruski državni energetski div koji je vlasnik elektrane – nije odgovorio na zahtjeve za komentar o spaljivanju.

> Dr. sc. Ogorec: Ukrajina zaslužuje pobjedu, a Rusija ne smije pobijediti

Financijski i ekološki troškovi rastu svaki dan, kažu znanstvenici.

“Iako su točni razlozi paljenja nepoznati, količine, emisije i lokacija vidljivi su kao podsjetnik na dominaciju Rusije na europskim energetskim tržištima”, rekao je Sindre Knutsson iz Rystad Energyja.

“Ne može biti jasnijeg signala – Rusija može sutra srušiti cijene energije. To je plin koji bi se inače izvozio preko Sjevernog toka 1”

Cijene energije diljem svijeta naglo su porasle kako su ukinute mjere zabrane zbog koronavirusa i kako su se gospodarstva vratila u normalu. Mnoga radna mjesta, industrija i slobodno vrijeme odjednom su trebali više energije u isto vrijeme, stavljajući neviđene pritiske na dobavljače.

Cijene su ponovno porasle u veljači ove godine, nakon ruske invazije na Ukrajinu. Europske vlade tražile su načine za uvoz manje energije iz Rusije, koja je prethodno isporučivala 40% plina koji se koristio u EU.

Neke zemlje EU – poput Njemačke i Španjolske – uvode mjere za uštedu energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.