Ruska dužnosnica u Banjoj Luci: ‘Rusija se zalaže za jedinstveni gospodarsko-sigurnosni prostor ‘od Islanda do Vladivostoka”

Foto: www.council.gov.ru, commons.wikimedia.org

Predsjednica gornjeg doma ruskog parlamenta Valentina Matvijenko izjavila je u utorak u Banjoj Luci kako se Rusija odlučno protivi svakom daljem širenju NATO-a a istodobno je opisala vlasti u Republici Srpskoj, posebice predsjednika tog entiteta Milorada Dodika, kao “važnog partnera” Rusije na Balkanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Stajalište Rusije je dosljedno, jasno i otvoreno. Mi se zalažemo protiv proširenja NATO-a u Europi i protiv militarizacije europskih država i protiv novih crta razdvajanja koje se stvaraju na taj način”, kazala je Matvijenko novinarima nakon susreta s Dodikom.

Matvijenko je kazala kako se Rusija zalaže za jedinstveni gospodarsko-sigurnosni prostor “od Islanda do Vladivostoka” te kako je stajalište Moskve da europska sigurnost nije moguća bez Rusije kao ni ruska bez Europe.

Dodik je odmah podupro istup predsjednice Vijeća Federacije, gornjeg doma ruskog parlamenta, ističući kako su vlasti u RS-u odlučne ne dopustiti ulazak Bosne i Hercegovine u NATO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naše je odlučno stajalište iskazano i rezolucijom Narodne skupštine RS i to je vojna neutralnost. Naša rezolucija obvezuje sve predstavnike iz RS da vode politiku neutralnosti i u odnosu na NATO”, kazao je Dodik.

Odmah je najavio kao će RS kupiti u Rusiji helikoptere za svoju policiju te kako će se u Banjoj Luci već ove godine početi graditi ruski pravoslavni centar i crkva u ruskom stilu kako bi se pokazalo “bratstvo i privrženost ruskog i srpskog naroda”

Matvijenko je kazala kako je Rusija radosna zbog dosljedne politike vodstva RS koju je nazvala “prijateljskom i bratskom republikom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“RS je vrlo važan partner za Rusiju na Balkanu”, kazala je Matvijenko pohvalivši Dodika za jačanje rusko-srpskih odnosa.

Matvijenko je u ponedjeljak govorila u parlamentu BiH u Sarajevu, no taj njen istup pretvorio se u skandal zbog oštre protuzapadne retorike koju je koristila.

Govor kojega je ruska dužnosnica održala napadajući SAD, NATO i dijeleći lekcije o tome kako bi BiH trebala funkcionirati, izazvao je osude brojnih parlamentaraca a to je spomenuto i na sastanku kojega je u utorak u Sarajevu imala s članovima Predsjedništva BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je nakon sastanka kako je tom prigodom spomenut i njen sporni govor.

“Ja sam joj kazao da su to osjetljive stvari, kao što su to i odnosi Ukrajine i Rusije, jer se u BiH dobro pazi što će se kazati”, izjavio je Izetbegović dodajući kako je njegova poruka bila da nije vrijeme za zatvaranje Ureda visokog predstavnika (OHR) na što je Matvijenko također pozvala u svom govoru.

Izetbegović tvrdi kako je njegov hrvatski kolega Dragan Čović “na žalost” imao suprotno stajalište pa se čak ispričao Matvijenko zbog toga što je njen govor naišao na osude u BiH.

“I on je kazao kako je potrebno da OHR i strani suci u Ustavnom sudu odu”, kazao je Izetbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U utorak je oštar odgovor na govor Matvijenko stigao i iz veleposlanstva SAD u Sarajevu.

“Lažne i neutemeljene optužbe koje je iznijela Matvijenko ne zavređuju poseban komentar. Opredijeljenost SAD-a prema Bosni i Hercegovini kao suverenoj, multietničkoj državi i njenoj euroatlantskoj budućnosti dobro je poznata i ne zahtijeva dodatna objašnjenja. Bosna i Hercegovina i njeni građani znaju da je SAD bio i uvijek će ostati njihov istinski prijatelj i saveznik”, izjava je koja je lokalnim medijima dostavljena iz veleposlanstva SAD-a u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.