SAD hvali novi stav Kine prema Sjevernoj Koreji

Foto: fah

Skokovite veze kakve su Sjedinjene Države i Kina imale nakon dolaska Donalda Trumpa na vlast ulaze, čini se, u novu fazu zatopljenja, budući da Washington sada odobrava stav Pekinga prema Sjevernoj Koreji pošto je dugo kritizirao njegov nedostatak odlučnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki državni tajnik Rex Tillerson otputovao je u četvrtak u Peking gdje će se za vikend sastati s nekoliko visokih dužnosnika kako bi pripremio prvi posjet američkog predsjednika predviđen u studenome u okviru njegove azijske turneje.

“No sigurno je da će Sjeverna Koreja biti jedna od tema razgovora”, rekao je uoči odlaska glavni američki diplomat, najavljujući u Washingtonu “društveni i kulturni dijalog Sjedinjenih Država i Kine”, u društvu zamjenice kineskog premijera Liu Yandong.

Veze dviju velesila pratile su zadnjih mjeseci ritam sjevernokorejskih balističkih i nuklearnih pokusa. Donald Trump je čas prozivao Kinu, čas je hvalio kineskog kolegu Xi Jinpinga, “velikog čelnika” kojeg je u travnju kao “prijatelja” primio u Mar-a-Lagu na Floridi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još sredinom kolovoza američki predsjednik je javno napao glavnog gospodarskog partnera Sjeverne Koreje ocijenivši da bi mogao “činiti puno više” ne bi li nagnao režim Kim Jong-una da odustane od atomske bombe, pa je Washington primijenio trgovinski pritisak na Peking najavivši istragu o intelektualnom vlasništvu.

Nakon toga se ton ponovo promijenio.

“Čestitam Kini što je prekinula sve bankarske veze sa Sjevernom Korejom”, rekao je u utorak Donald Trump, tjedan dana pošto je pohvalio taj “odvažan” i “neočekivan” korak, smjerajući na to što velike kineske banke sada odbijaju sjevernokorejske klijente.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu su kineske vlasti u UN-u dale pristanak za još strože sankcije Pyongyangu. Uspjeh te strategije “najvećeg mogućeg pritiska” ovisi o kineskoj primjeni sankcija i Washington od nedavno tvrdi da se stvari tu mijenjaju.

Jeffrey Bader iz instituta Brookings smatra da Peking donošenjem novih mjera reagira na opasnost jačanja vojnog savezništva Japana i Južne Koreje s SAD-om, ali i obrambenih snaga prvih dviju zemalja.

“Trumpova administracija je pomogla da se potakne ta promjena u Kini, premda su razlozi uglavnom regionalni i interni”, zaključio je Bader, izrazivši nadu da nove oštre izjave američkog predsjednika neće ugroziti taj napredak. Peking se zapravo i dalje zauzima za diplomatsko rješenje krize i nije sklon vojnim prijetnjama poput onih o “ognju i bijesu” koji će zadesiti Pyongyang i o “potpunom uništenju” Sjeverne Koreje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.