SAD uveo sankcije protiv četvoro Dodikovih suradnika

sankcije
Foto: Arhiv / FaH

Veleposlanstvo SAD-a u Sarajevu objavilo je da je Ured za nadzor imovine stranaca (OFAC) Ministarstva financija SAD-a na na popis sankcioniranih osoba uvrstio jednog dužnosnika s državne razine BiH i tri s razine Republike Srpske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sankcije se odnose na Radovana Viškovića, Nenada Stevandića, Miloša Bukejlovića i srpsku članicu predsjedništva BiH Željku Cvijanović. Sjednica parlamenta RS na kojoj je donesen sporni zakon sazvana je na zahtjev Viškovića, Stevandića i Cvijanović, a Bukejlović je u ime vlade RS predstavio zakon.

>SAD osudio Dodikove prijetnje odcjepljenjem od BiH: ‘Opasan put po receptu Kremlja’

“Posljedično, ove četiri osobe snose odgovornost za poticanje usvajanja ovog propisa koji predstavlja prijetnju provedbi Daytonskog mirovnog sporazuma”, navodi se u priopćenju američkog veleposlanstva u Sarajevu.

SAD ih optužuje za ometanje provedbe Daytonskog sporazuma

Oni su, piše u priopćenju veleposlanstva SAD-a, izravno odgovorni za poticanje donošenja zakona u parlamentu Republike Srpske, kojim se odluke ustavnog suda BiH proglašavaju neprimjenjivim u tom entitetu. Time se, dodaje veleposlanstvo, opstruira i ugrožava provedba Daytonskog sporazuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Veleposlanstvo prenosi izjavu podtajnika u ministarstvu financija SAD-a nadležnog za borbu protiv terorizma i za financijske obavještajne poslove Briana E. Nelsona, koji je o donošenju toga zakona u Republici Srpskoj rekao: “Ovakav postupak ugrožava stabilnost, suverenost i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine (…) Ovakvo ponašanje predstavlja daljnju prijetnju budućem putu ove zemlje i nezinoj uspješnoj integraciji u euroatlantske institucije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD je već u više navrata uveo sankcije protiv Dodika

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik bio je predlagatelj zakona o neprimjenjivanju odluka ustavnog suda BiH u RS. Veleposlanstvo podsjeća da je SAD protiv Dodika uveo sankcije 5. siječnja 2022., s objašnjenjem da se one odnose na ometanje provedbe Daytonskog sporazuma i na korupciju.

>SAD uveli sankcije Miloradu Dodiku, ali i televizijskoj postaji koja se povezuje s njegovim sinom

To je bio nastavak sankcija što ih je SAD uveo protiv Dodika već u srpnju 2017., također zbog ometanja provedbe Daytonskog sporazuma.

Veleposlanstvo također podsjeća da je visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt nakon usvajanja zakona u parlamentu RS primijenio svoje ovlasti i poništio ga 1. srpnja. Unatoč tome, Dodik je potpisao uredbu o stupanju na snagu zakona.
Najnovije sankcije, podsjeća veleposlanstvo, nastavak su ranijih sankcija i zabrane izdavanja viza za ulazak u SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodik se prošlog tjedna na Hvaru sastao s Milanovićem

Veleposlanstvo naglašava da su sankcije usmjerene “isključivo na ove četiri osobe, a ne na institucije niti pozicije u vlasti koje predstavljaju i obnašaju”.

>Dodik na Hvaru: Milanović ga je primio na ‘radni sastanak’

Sukladno odluci o sankcijama, sva imovina i pravo na imovinu tih osoba koja se nalazi u SAD-u ili je u posjedu ili pod kontrolom državljana SAD mora biti blokirana i prijavljena. Osim toga, građanima SAD-a zabranjuje se poslovanje s njima.

Dodik je prošlog tjedna boravio u Hrvatskoj, na radnom sastanku s predsjednikom RH Zoranom Milanovićem na Hvaru. Predsjednik Vlade Andrej Plenković izjavio je da vlada nije bila obavještena o njegovu dolasku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.