Sastanak najvažnijih država svijeta G20: Nema konsenzusa o ratu u Ukrajini

g20
iStock

Zemlje G20 zajedno predstavljaju oko 90% globalnog BDP-a, 80% globalne trgovine i dvije trećine svjetskog stanovništva. Sastanak na razini ministara vanjskih poslova u Indiji potvrdio je da one nemaju usaglašen stav o ratu u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski šef diplomacije Sergej Lavrov još u utorak je sletio u Indiju, gdje je u srijedu počeo sastanak ministara vanjskih poslova dijela Grupe 20 – vodećih ekonomija svijeta. Iako je većina država G20 u bloku koji sprovodi sankcije protiv Rusije zbog agresije na Ukrajinu, nije bilo sumnje da će domaćin Indija uputiti pozivnicu i Rusiji, piše DW.

Američki državni sekretar Antony Blinken, ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov i šef kineske diplomacije Qin Gang bili su među prisutnima u New Delhiju.

>Nakon COVID potvrda G20 promiče zdravstvene putovnice, dok Macron zahtijeva ‘jedinstveni svjetski poredak’

Indija predsjedava sastanku G20

Zato je za Indiju, koja predsjedava G20, izazov da taj susret bude uspješan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema riječima Ashoka Malika, bivšeg savjetnika MVP-a Indije i čelnika utjecajne ‘The Asia Group’ sa sjedištem u Washingtonu, Indija ima bitna podudaranja sa Zapadom. Posebno što se tiče strateških ciljeva i vrijednosti.

Ali Indija ima i duboke korijene u Globalnom jugu.

„Indija pokušava biti most između članica G20 iz razvijenog sveta i Globalnog juga.“, kaže Malik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Indija suzdržana u UN-u u glasanju protiv Rusije

Vlada premijera Narendre Modija do sada se suprotstavljala zahtjevima Zapada da direktno osudi Rusiju zbog agresije na Ukrajinu. Indija je bila među 32 članice UN-a koje su se suzdržale od glasanja za rezoluciju kojom se Rusija poziva da povuče vojsku iz Ukrajine.

No, tijekom nedavne posjete njemačkog kancelara Olafa Scholza, Modi je rekao da je njegova zemlja „voljna uključiti se u bilo koje mirovne pregovore kako bi se kriza riješila“.

Duboke veze Rusije i Indije sežu još iz doba Hladnog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Rusija je bila prijatelj pedesetih i šezdesetih, a to su u Indiji bile siromašnije godine. Tada su nam dali pristup tehnologiji koju nam je Zapad ponekad uskraćivao“, kaže Malik.

Nema konsenzusa zemalja G-20 o ratu u Ukrajini

Indija je u četvrtak priopćila da Grupa dvadeset (G-20) ministara vanjskih poslova na sastanku u New Delhiju nije uspjela postići konsenzus o rusko-ukrajinskom ratu.

Najviši diplomati foruma G-20 nisu mogli “pomiriti stajališta” o Ukrajini i “bilo je razmimoilaženja” o pitanjima vezanim uz sukob, rekao je indijski ministar vanjskih poslova Subrahmanyam Jaishankar na tiskovnoj konferenciji po završetku dvodnevnog sastanka.

Dodao je, međutim, da su postigli dogovor o mnogim pitanjima. “Postignuta je velika suglasnost o velikom broju pitanja poput jačanja multilateralizma, promicanja sigurnosti hrane i energije, klimatskih promjena, rodnih pitanja, borbe protiv terorizma”, rekao je Jaishankar, piše geopolitika.news

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zajednička izjava nije mogla biti izdana po završetku sastanka ministara vanjskih poslova. Umjesto toga je objavljen “Sažetak predsjedavanja i ishodni dokument”:

“Većina članova snažno je osudila rat u Ukrajini i naglasila da uzrokuje golemu ljudsku patnju i pogoršava postojeće slabosti u globalnom gospodarstvu tako što ograničava rast, povećava inflaciju, prekida opskrbne lance, povećava energetsku i prehrambenu nesigurnost i povećava rizike financijske stabilnosti”, navodi se u izjavi.

*G20 čine slijedeće države: Argentina, Australija, Brazil, Kanada, Kina, EU, Francuska, Njemačka, Indija, Indonezija, Italija, Japan, Meksiko, Rusija, Saudijska Arabija, Južna Afrika, Južna Koreja, Turska, Velika Britanija i SAD. Zemlje G20 zajedno predstavljaju oko 90% globalnog BDP-a, 80% globalne trgovine i dvije trećine svjetskog stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.