Scholz i Erdogan sastali se usred ukrajinske krize

Foto: fah

Razgovori između njemačkog kancelara Olafa Scholza i turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana započeli su u ponedjeljak, a Erdogan je izrazio sumnju o budućoj prodaji oružja iz Rusije, prenosi Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Scholz je stigao u Ankaru u ponedjeljak i istog će dana završiti svoje kratko nastupno putovanje u Tursku kao kancelar, a u ponedjeljak navečer vratit će se u Berlin.

Što je rekao Scholz?

“Predsjednik Erdogan i ja apsolutno se slažemo da se nasilni vojni sukob u Ukrajini mora osuditi i da želimo vidjeti primirje što je prije moguće”, rekao je Scholz nakon razgovora.

Scholz je kazao da su Turska i Njemačka podržale Ukrajinu oružjem i zahvalio je Ankari što je zatvorila Bospor – morski tjesnac između Europe i Azije, koji kontrolira Turska i koji služi kao prolaz između Sredozemnog mora i Crnog mora – za ratne brodove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Scholz je također iznio “razlike” između njemačke i turske politike koje ponekad dovode do zaoštravanja bilateralnih odnosa, kao što su “vladavina prava, ljudska prava ili perspektive njemačkih građana koji su ili uhićeni i u zatvoru ili im nije dopušteno da napuštaju domove”.

“Mislim da smo se tu malo pomaknuli i nadam se da ćemo pronaći obostrano korisno rješenje za te razlike”, rekao je njemački kancelar.

Što je rekao Erdogan?

“Moramo ubrzati diplomatske napore. Turska će dati sve od sebe da okupi obje strane”, rekao je Erdogan na konferenciji za novinare, ističući prethodni sastanak ruskog i ukrajinskog ministara vanjskih poslova koji je organizirala Ankara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turski predsjednik govorio je i o gospodarskim vezama dviju zemalja.

> Kontroverzije – Domazet: Ukrajina je poput Jugoslavije; Kulić: EU i Hrvatska na krivoj su strani povijesti
> Prof. Timko Ðitko za Narod.hr: Ime ukrajinskog predsjednika piše se Zelenskyi

“Njemačka je važan partner u pogledu uvoza i izvoza”, rekao je, dodajući da je bilateralna trgovina između dviju zemalja dosegla 38 milijardi američkih dolara u 2020.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odlučni smo napraviti 50 milijardi dolara.”

Također je istaknuo važnu ulogu Njemačke u turističkom sektoru Turske, ulogu koju dijeli i Rusija. SAD je sankcionirala Tursku 2020. godine nakon što je država članica NATO-a od Rusije kupila sustave S-400.

Što do sada znamo o posjetu?

Ruska invazija na Ukrajinu vjerojatno će dominirati razgovorima između dvojice čelnika. Turska se pozicionirala kao posrednik u sukobu, budući da je održavala relativno prijateljske odnose i s Kijevom i s Moskvom.

Očekuje se da će Scholz i Erdogan nakon razgovora održati zajedničku tiskovnu konferenciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošlog tjedna ministri vanjskih poslova Ukrajine i Rusije sastali su se u Antaliji, prvi takav summit od početka rata. Iako razgovori nisu donijeti mnogo promjena, Turska je rekla da je uspjeha bio.

Uloga Ankare u ratu dovela je do poboljšanja odnosa s nekoliko zemalja s kojima su posljednjih godina bili napeti, uključujući Grčku, Izrael i Sjedinjene Američke Države.

Kakvi su trenutačno njemačko-turski odnosi?

Iako su Njemačka i Turska članice NATO-a i imaju bliske gospodarske veze, njihovi su odnosi posljednjih godina zategnuti.

Erdogan je sve više slamao domaću oporbu unutar Turske nakon državnog udara 2016., nailazeći na osudu Berlina. Vladini potezi protiv oporbe uključuju zatvaranje njemačko-turskog novinara Deniza Yücela.

Njemačka je posljednjih mjeseci također pozvala na oslobađanje zatočenog aktivista Osmana Kavale. Turska je odbila pustiti istaknutog filantropa, unatoč presudi Europskog suda za ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.