Sin britanskog premijera Borisa Johnsona kršten u Katoličkoj Crkvi

Johnson
epa08067986 British Prime Minister Boris Johnson and his girlfriend Carrie Symonds arrive back in 10 Downing Street in London, Britain, 13 December 2019. Britons went to the polls for a general election on 12 December 2019, which the Conservative Party led by British Prime Minister Boris Johnson has won with an overall majority. EPA/VICKIE FLORES

Sin britanskog premijera Borisa Johnsona kršten je u Katoličkoj Crkvi početkom ovog mjeseca, priopćila je u utorak Westminsterska biskupija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Možemo potvrditi da je Wilfred Johnson kršten u Westminsterskoj katedrali 12. rujna 2020., na privatnoj svečanosti, kojoj su prisustvovali oba roditelja i mali broj gostiju, u skladu s trenutnim (COVID-19) smjernicama.”

Krštenje je navodno obavio vlč. Daniel Humphreys, vršitelj dužnosti administratora Westminsterske katedrale. I sam Johnson kršten je u Katoličkoj Crkvi po volji svoje majke Charlotte Johnson Wahl, ali je potvrđen u Engleskoj crkvi tijekom studija na Eton Collegeu, efektivno napuštajući katoličanstvo zbog anglikanizma.

Carrie Symonds, njegova zaručnica i majka njegovog sina Wilfreda je katolkinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Evo što je Boris Johnson pisao o Hrvatskoj 2012.: ‘Hrvatski prijatelji, izbjegnite uvođenje eura’

Podsjetimo, Boris Johnson je prvi kršteni katolik koji je postao premijer, a bivši premijer Tony Blair redovito je prisustvovao svečanoj misi dok je bio premijer od 1997. do 2007. godine, ali u Katoličku Crkvu primljen je tek nakon što je odstupio s funkcije.

Zakonom iz 1829. utvrđeno da katolik ne može biti premijer Velike Britanije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Johnsonov prvi suradnik, iznimno popularan član Torijevaca, lord predsjednik Krunskog vijeća i vođa konzervativne parlamentarne većine Jacob Rees-Mogg tradicionalni je katolik.

Inače, nakon stoljeća progona, zakon donesen 1829. godine omogućio je katolicima da sjede u parlamentu i obnašaju vladine dužnosti. Unatoč tome, zakonom je utvrđeno da nijedan katolik ne može savjetovati Krunu oko imenovanja biskupa Engleske crkve. Budući da je to jedna od dužnosti premijera, protuzakonito bi bilo da katolik obnaša funkciju premijera Ujedinjenog Kraljevstva, navodi Catholic News Agenny (CNA).

Ipak, neki smatraju da bi se danas, ako bi katolik bio izabran za premijera, mogao naći alternativni dogovor za imenovanja u uspostavljenu crkvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stuart Reid, katolik, koji je bio zamjenik urednika časopisa The Spectator, dok je Johnson bio urednik, rekao je za CNA da misli da je premijer odluku o krštenju Wilfreda shvatio ozbiljno.

“Čini se da je ono što je Boris učinio, napravio ustupak svojoj supruzi, kao što bi dobar muž trebao. Ali možda ima i nešto više u tome.” Reid naglašava da je Johnson surađivao s prilično razboritim katolicima kada je uređivao The Spectator, od 1999. do 2005. godine. “To je možda je razlog zašto je jednom naručio prilog o ontološkom argumentu svetog Anselma.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.