Skoplje i Atena postigle dogovor – Makedonija postaje Sjeverna Makedonija

Foto: fah

Ime “Sjeverna Makedonija” je kompromisno rješenje koje su Atena i Skoplje postigli nakon 27 godina dugog spora o nazivu Makedonija koji je tu zemlju spriječavao da postane član zapadnih institucija, prenose agencije u utorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Makedonski premijer Zoran Zaev objavio je da će novo ime njegove države biti “Republika Sjeverna Makedonija”, prenosi Reuters.

Dogovor o priznanju Makedonije pod imenom Sjeverna Makedonija potvrdio je i dužnosnik grčke vlade.

Marijana Petir za Narod.hr: Bojim se ako se nastave pritisci na Makedoniju, da će doći do destabilizacije cijele regije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dogovorili smo se, sretan sam!”, rekao je grčki premijer Alexis Tsipras za televiziju ERT, prenosi dpa.

Zaev je rekao kako bi se sporazum s Grčkom o novom imenu Makedonije, mogao zaključiti već narednog vikenda.

On je pozvao oporbu da podrži dogovor o imenu s Grčkom te rekao kako će on omogućiti Makedoniji pristup NATO-u i Europskoj uniji koji je zbog spora oko imena priječila Grčka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grčki premijer Tsipras je rekao kako će sporazum omogućiti jasno razlikovanje između grčke pokrajine Makedonije i zemlje Makedonije.

Napredak u sporu oko imena Makedonije, koja se u vlastitom ustavu naziva Republika Makedonija, ali je u Ujedinjene narode primljena pod privremenim imenom Bivša Jugoslavenska Republika Makedonija do rješenja spora s Grčkom, se dogodio nakon pojačane diplomatske aktivnosti i poboljšanja odnosa između dviju država od početka ove godine.

Atena je od Skoplja tražila da promijeni ime države tako da mu doda geografski atribut kako bi bilo različito od povijesne grčke pokrajine istog imena. Skoplje će za promjenu imena morati mijenjati svoj ustav, piše dpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grčka će nakon postizanja sporazuma prestati blokirati ulazak Makedonije u NATO savez i stvaranja prepreka članstvu u Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.