Stanić: Poticanje mržnje prema društvenim skupinama i političko nasilje

napad
Foto: Bernard Čović/Glas koncila

Nakon ubojstva jednoga sudionika predizbornoga skupa i ranjavanja dviju osoba usred pokušaja ubojstva kandidata za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država i bivšega predsjednika te zemlje Donalda Trumpa, slijedio je diljem svijeta niz osuda. Osuđen je čin koji je svrstan pod pojam »političko nasilje«, piše Branimir Stanić u komentaru Glasa Koncila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je riječ o pojmu s dvije snažne riječi – »političko« i »nasilje« – on zapravo nema ni okusa ni mirisa. Čije nasilje? Koja politika? Koja je ideologija u pozadini? Ta su, i slična pitanja, ostala neodgovorena.

Ipak, ne treba biti vidovnjak da se shvati da se danas u svijetu političko nasilje, kada iza njega ne stoji nešto lijevo, najčešće proglašava »desnim ekstremizmom«, a ako političko nasilje generiraju pobornici ljevice, ono u najboljem slučaju postaje tek »političko nasilje«.

Političko nasilje različito se kategorizira ovisno jesu li motivi lijevi ili desni

Lakše je pritom definirati »ljevicu« po onome protiv čega se njezini pripadnici bore nego po onome što govore o sebi. U SAD-u su to sada vjerojatno oni kojima smetaju vrijednosti za koje se zauzima predsjednički kandidat Trump, kojega su, očito ne bezazleno, proteklih mjeseci proglašavali »metom« i »prijetnjom demokraciji«.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Nasilje nad desničarima: Napadnut član RN-a u Francuskoj

I u Francuskoj se, kažu analitičari, ljevica nakon provedenih parlamentarnih izbora spremala za neke ekstremističke pothvate, u čemu ih je ipak spriječila njihova labava pobjeda. No dok su i u Hrvatskoj brojni osuđivali »političko nasilje« diljem svijeta, istodobno ignoriraju da ono prijeti i u vlastitom dvorištu.

U definiciji političkoga nasilja ključno je to da su mu cilj političke, društvene ili kulturne promjene, a to se postiže tako da se nanese šteta pojedincima ili imovini. Političko je nasilje usko vezano uz radikalizaciju koja može biti stvar pojedinca ili skupine koji u svojem djelovanju idu do ekstremizma. U temelju je pak toga radikalnoga ekstremizma ideologija koja potiče i promiče primjenu – političkoga nasilja.

Pozivi na nasilje nad kršćanima

Imajući u vidu da je već dulje vrijeme na djelu pokušaj društvenih i kulturnih promjena u Hrvatskoj koji ubrzano ide u smjeru rastakanja nacionalnoga identiteta i promicanja rodne ideologije na štetu obitelji, kao i neprestanoga difamiranja stajališta katoličkih vjernika, nije jasno postoji li među mjerodavnima svijest u kojoj je mjeri opasno prepuštati da se u javnom prostoru tako olako mlati po kršćanskim vrijednostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, već dulje je vrijeme u Hrvatskoj prisutan govor mržnje usmjeren npr. prema muškarcima koji mole krunicu na javnim mjestima, prema onima koji sudjeluju u manifestaciji »Hod za život«, a to osjete i oni koji bdiju pred bolnicama s ciljem zaustavljanja pobačaja u sklopu inicijative »40 dana za život«.

>Rada Borić usporedila molitelje s nasilnicima, spominje i femicid

Bezočnost ide tako daleko da Autonomna ženska kuća zakonodavcu čak predlaže da se npr. oni koji mole pred bolnicama šalju i do tri godine u zatvor!

Radikalnim stajalištima može se druge potaknuti na nasilje

Da govor mržnje dolazi često iz smjera političke ljevice i udruga kojima ništa što je tradicijsko, identitetsko i vjersko nije sveto, pokazuje i nedavna izjava političarke, pripadnice Nove ljevice: »Stanujem u kvartu gdje je velika crkva i moram reći da me boli srce kad nedjeljom vidim stotine i stotine mladih ljudi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slijedile su nakon te izjave nemušte izlike da je riječ o rečenici izvučenoj iz konteksta, a u obranu se političarke djelomično uključila i stranka Možemo. Strane su očito zauzete.

>Predstavljeno Izvješće UiO o kršenju prava molitelja krunice: Šutnjom se šalje pogrešna poruka

Problem je u tome, kako ističu stručnjaci za političko nasilje, da iako pojedinac koji izražava radikalizirana stajališta samostalno ne mora nikad sudjelovati u političkom nasilju, zagovaranjem svojih stajališta, odnosno promicanjem političkoga nasilja, može potaknuti druge na primjenu nasilja.

Ugrožavanje društvenog mira

I svaki put kada se potiče na mržnju prema nekim društvenim skupinama, ugrožava se društveni mir. Očito je došlo doba kada se širom moraju otvoriti oči i uši nad onima koji bi uporno nekomu ograničavali slobodu, tjerali ih u sakristije u ismijavali njihove vrijednosti.

Povijest je pokazala: ne će takve diskriminirajuće izjave naljutiti one kojima su usmjerene, nego bi na nasilje mogle potaknuti one koji isto tako misle. Valja dobro ispitati komu je to u Hrvatskoj u interesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.