Što nakon izbora: Ovako izgleda hodogram predaje vlasti do inauguracije

inauguracije
Izvor: iStock by Getty images

Republikanac Donald Trump novi je predsjednik SAD-a. Nakon ne tako tijesne pobjede nad Kamalom Harris pred Trumpom su dva i pol mjeseca do inauguracije i proces tranzicije vlasti. Donosimo vam hodogram.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novoizabrani predsjednik formira tranzicijski tim za planiranje prijenosa vlasti. Taj tim radi na postavljanju prioritetnih politika, provjeri kandidata za ključne položaje u administraciji i koordinaciji s odlazećom administracijom. Novoizabrani predsjednik i ključni članovi njegovog tima počinju primati povjerljive izvještaje o nacionalnoj sigurnosti kako bi se pripremili za rješavanje postojećih ili novih globalnih prijetnji.

47. predsjednik bit će inauguriran u 12 sati, 20. siječnja u američkom Kapitolu.

Predsjednik na odlasku obično prisustvuje inauguraciji kao simbol mirnog prijenosa vlasti, premda ga je Trump bojkotirao 2020. godine. Novi predsjednik odmah počinje s radom, često potpisujući niz izvršnih naredbi za poništavanje ili nastavak određenih politika te održava sastanke sa svojim timom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. studenog: počinje državna ovjera rezultata

Nakon što se glasovi prebroje, na državnim je izbornim dužnosnicima da potvrde da su rezultati točni.

Rokovi u kojima države trebaju potvrditi službene rezultate glasova su pomaknuti. Delaware je na prvom mjestu i mora ovjeriti svoje glasove do 7. studenog. Država Georgia, ključno bojno polje, mora potvrditi svoje rezultate do 23. studenoga, nakon čega slijede Michigan 25. studenog i Sjeverna Karolina i Nevada 26. studenoga. Rok za potvrdu rezultata izbornog koledža u Wisconsinu je 1. prosinca, a u Arizoni 2. prosinca Pennsylvania i Rhode Island nemaju točno određene rokove za certifikaciju.

>Trump milimetar do pobjede; republikancima većina u Senatu i Zastupničkom domu

U većini država, pobjednik uzima sve. To znači da narodno glasovanje države određuje koga će svi birači države na kraju podržati. (U Nebraski i Maineu, neki elektori mogu se podijeliti i određuju se glasovima naroda u svakom kongresnom okrugu.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kandidat koji osigura 270 glasova državnih izbornika — većinu od ukupno 538 izbornika u biračkom kolegiju — bit će imenovan za predsjednika. Ali postoji još nekoliko koraka prije nego što se to dogodi, uključujući i to da guverneri službeno imenuju elektore pobjedničkog kandidata.

11. studenoga: Predsjednički tranzicijski brifinzi moraju započeti

Novoizabrani predsjednik formira tranzicijski tim za planiranje prijenosa vlasti. Taj tim radi na postavljanju prioritetnih politika, provjeri kandidata za ključne položaje u administraciji i koordinaciji s odlazećom administracijom.

Nakon što su savezne države potvrdile svoje rezultate, izvršna vlast svake savezne države – u većini slučajeva guverner – potpisuje “potvrde o utvrđivanju” formalno raspoređujući birače te savezne države pobjedničkom kandidatu. Ovo su papirići koje Kongres tretira kao rezultat. 11. prosinca krajnji je rok za guvernere svake države da potpišu potvrde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojedinci imenovani na tom komadu papira bit će elektori za koje se očekuje da će dati glasove države u biračkom kolegiju. Potpisani certifikati bit će upareni sa službenim izbornim glasovima za državu, a kopije će biti poslane Kongresu i Arhivu Sjedinjenih Država.

Kandidat može osporiti te potvrde na sudu, ali one se mogu promijeniti tek nakon ubrzanog postupka sudske revizije koji je dio izbornih reformi koje je Kongres usvojio 2022. godine.

17. prosinca: Glasovanje izbornika

U svakoj državi birači će se sastati i glasovati za predsjednika i potpredsjednika. U svakom izbornom ciklusu to se događa prvog utorka nakon druge srijede u prosincu. U 2024. to pada 17. prosinca.

Glasovi elektora se bilježe i zapečaćuju potvrdama o utvrđivanju koje potpisuje guverner, a cijeli se paket šalje u Kongres i Nacionalni arhiv, piše Time.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

25. prosinca: Elektorski glasovi stižu u Washington, DC

Mnoge procedure za formalno utvrđivanje rezultata predsjedničkih izbora u zemlji osmišljene su kada su se važni dokumenti prenosili diljem zemlje na konjima – ne avionom ili e-poštom. Isto vrijedi i za rok do kojeg službeni elektorski glasovi moraju stići u glavni grad iz država. Moraju stići u Washington, DC do četvrte srijede u prosincu, što ove godine pada na Božić.

Ako elektorski glasovi ne stignu do 25. prosinca, predsjednik Senata ili arhivar mogu zatražiti dodatnu kopiju koju drži najviši državni dužnosnik za izbore.

3. siječnja 2025.: Zasjedaju Zastupnički dom i Senat

Svake dvije godine, novoizabrani Dom i Senat sastaju se u podne 3. siječnja. Ako predsjednik Senata do tog vremena još uvijek nije primio izborne potvrde, kopije se mogu zatražiti od arhivara.

Što se tiče Zastupničkog doma, njegov prvi redoslijed rada je izbor predsjedavajućeg.

6. siječnja 2025.: Prebrojavanje elektorskih glasova

Trenutni potpredsjednik—kao predsjednik Senata—ima ceremonijalnu dužnost nadgledati posljednji korak procesa Elektorskog kolegija u 13 sati 6. siječnja 2025. tijekom zajedničke sjednice Zastupničkog doma i Senata. Bez obzira na to hoće li ona pobijediti na izborima ili ne, tu će ulogu preuzeti potpredsjednica Kamala Harris, koja će predsjedati ceremonijom dok se izborne potvrde za svaku državu broje i zbrajaju te se proglašava pobjednik.

20. siječnja 2025.: Dan inauguracije

Oko podneva 20. siječnja 2025. novoizabrani predsjednik će položiti prisegu na stepenicama američkog Kapitola. Kada je bio predsjednik na odlasku 2021., Trump nije prisustvovao Bidenovoj inauguraciji. Ovaj put Biden namjerava prisustvovati ceremoniji bez obzira na to tko pobijedi.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.