Stopa useljavanja u Veliku Britaniju prošle je godine dosegla rekordnih 606.000 neto useljenika, broj koji predstavlja broj useljenika umanjen za broj onih koji su napustili zemlju.
Podatke o useljavanju objavio je u četvrtak britanski Nacionalni ured za statistiku (Office for National Statistics – ONS), prenosi portal Remix.
Ti podatci odražavaju veliki pritisak na vladajuću Konzervatinu stranku, suočenu s masovnim useljavanjem dosad nezabilježenim u Velikoj Britaniji, piše Remix.
Snažan porast useljavanja
Brojke za 2022. daleko su iznad 504.000 useljenika zabilježenih do lipnja te godine, što je već bio rekordan broj i ni približno se ne uklapaju u predizbornoj najavi Konzervativne stranke o smanjenju neto useljavanja na “desetke tisuća”.
Broj neto useljenika od 606.000 dobije se kad se nešto manje od 1,2 milijuna ukupno pridošlih u Veliku Britaniju u 2022. umanji za 557.000 onih koji su u istom razdoblju napustili zemlju.
>U užem kabinetu nove britanske vlade neće biti nijednog bijelog muškarca
Podatci ONS-a pokazuju da je većina novih useljenika stigla iz zemalja izvan Europske unije. Izraženo brojkama, izvan EU stiglo je u Veliku Britaniju 925.000 useljenika, iz Europske unije 151.000 a 88.000 su britanski povratnici.
Veliki broj pridošlica iz izvaneuropskih zemalja
“Najveći doprinos rastu broja useljenika čine oni koji dolaze izvan članica EU kako bi u Velikoj Britaniji radili i studirali ili pak za selidbu postoje humanitarni razlozi, uključujući i one koji pristižu iz Ukrajine i Hong Konga”, napominje stručnjak za statistiku ONS-a Jay Lindop.
“Prvi put otkad se koriste nove metode mjerenja migracija, u naše smo procjene uključili i tražitelje azila, što je jedan od dvanaest imigranata koji dolaze izvan EU”, dodao je.
Povećanje useljenika izvan EU nova je pojava, jer su prije Brexita državljani članica EU činili većinu imigranata. Prije nego što je Velika Britanija napustila EU, državljani EU činili s 52 posto udjela svih useljenika u 2018. i 42 posto u 2019. godini. Sada ih je samo 13 posto.
>Nakon Brexita, Velika Britanija uvodi sustav koji će smanjiti imigracije niskokvalificiranih osoba
“Te brojke izražavaju potpuni gubitak povjerenja između birača i vlade”, napisao je na Twitteru konzervativni političar i publicist Nigel Farage. “Broj stanovnika eksplozivno se povećava, smanjuje se naša kvaliteta života, a vlada nam sve više laže”, dodao je Farage.
Reformisti traže obustavu useljavanja
Richard Tice, čelnik Reformske stranke, rekao je: “Jedino što Britanija ne treba jest nula neto useljavanja”, komentirajući grafički prikaz socijalnih posljedica masovnog useljavanja, uključujući sedam milijuna ljudi koji čekaju na red u bolnicama, nedostatak mjesta u školama i nepristupačne stanove.
Laburistička stranka istoristila je te podatke kako bi pozvala na promjene, tvrdeći kako su Konzervativci izgubili kontrolu nad državnim granicama.
“Propustili su načiniti strategiju za naše lokalno tržište rada, a kao posljedica toga zaposlenici su prinuđeni iseljavati se u prekomorske zemlje”, izjavio je za LBC Radio Stephen Kinnock, laburistički ministar u sjeni za useljavanje.
Laburistička stranka predlaže uravnoteženi pristup
“Tražimo daleko uravnoteženiji pristup, kojim bi se osiguralo useljavanje koje nam je naravno potrebno, ali postoji mnogo više mogućnosti za sposobnosti, unaprjeđenje produktivnosti i planiranje radne snage kako bi naše gospodarstvo ponovno dobilo snagu”, rekao je Kinnock.
Dvije najveće stranke, piše Remix, propustile su omogućiti umjerenu useljeničku politiku u prošla dva desetljeća, što je rezultiralo ogromnim brojem useljenika. A čini se da ni jedna od njih nije spremna na radikalne korake kako bi se to promijenilo, zaključuje Remix.
>Orban o odluci Britanaca: EU nije uspjela odgovoriti na pitanje imigracije
Premijer Rishi Sunak prošlog je tjedna izjavio novinarima kako namjerava omogućiti smanjenje useljavanja na manje od 50.000 osoba godišnje. U posljednje dvije godine te su brojke bile veće, a birači već desetljećima zahtijevaju strože kontrole na granicama.
Predsjednica Laburističke stranke Anneliese Dodds prošlog je tjedna izjavila za Sky News kako “nije razumno zadavati cilj neto useljavanja”, naznačivši time kako bi se Velika Britanija u kratkom vremenskom razdoblju pod laburističkom vladom mogla suočiti s još većim neto useljavanjem.
Tekst se nastavlja ispod oglasa