Nakon Brexita, Velika Britanija uvodi sustav koji će smanjiti imigracije niskokvalificiranih osoba

Foto: fah

Britanski imigracijski sustav nakon Brexita prioritet će dati visoko kvalificiranim radnicima a radnike iz EU-a tretirat će kao one iz bilo koje druge zemlje, objavila je u utorak britanska premijerka Thresa May.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bit će to sustav utemeljen na radnim vještinama, koji vrednuje sposobnosti radnika, a ne odakle dolaze. Bit će to sustav koji gleda po cijelom svijetu i privlači ljude s vještinama koje trebamo”, rekla je May u priopćenju.

Dodala je da će Britanija, kada napusti Europsku uniju, uspostaviti “imigracijski sustav koji će okončati, jednom zauvijek, slobodno kretanje” europskih građana u Velikoj Britaniji.

May: Brexit bez sporazuma bolji je od ponude EU-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šest mjeseci do Brexita: Ključni datumi

May je naglasila da će taj novi sustav osigurati da se smanji broj nisko kvalificiranih imigranata.

“Taj novi sustav omogućit će smanjivanje imigracija niskokvalificiranih osoba”, dodala je. “Time će Britanija krenuti putem smanjivanja imigracija na održive razine, kao što je obećano”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo su strahovi od dolaska imigranata bili ključni pokretač glasovanja 2016. za izlazak iz Europske unije.

May je ranije obećala u programu predstavljenom biračima uoči parlamentarnih izbora u lipnju 2017. da će smanjiti broj imigranata na manje od 100 000 ljudi godišnje, dok je 2016. u Britaniju došlo njih 273 000.

Britanska premijerka trebala bi izložiti pojedinosti svog plana u govoru u srijedu na kongresu Konzervativne stranke u Birminghamu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po novim pravilima, osobe koje će željeti započeti život u Velikoj Britaniji morat će dokazati da imaju dovoljnu razinu primanja. Isto tako, neće smjeti zauzimati radna mjesta na koja bi inače došli britanski radnici.

Vize za studente bit će izuzete iz tih kriterija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.