Sudan: Smrtna presuda kršćanki Meriam Ibrahim utemeljena na kontradiktornom zakonu

Odvjetnici sudanske kršćanka Meriam Yahia Ibrahim Ishag (27), osuđene na smrt zbog svoje kršćanske vjere uputili su žalbu na presudu Žalbenom sudu. Naime, osim što su dokazi slabi i kontradiktorni, zakon iz 1991. po kojem je Meriam osuđana u suprotnosti je sa sudanskim Ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Meriam se nalazi u zatvoru u Kartumu od siječnja, a krajem svibnja je, nogu okovanih lancima, rodila svoje drugo dijete, djevojčicu Mayu. S njom se u zatvoru nalazi i njezin 20 mjesečni sin Martin.

Žalba citira Ustav iz 2005. u kojem piše da “svaka osoba ima pravo na slobodu vjere i štovanja” te da „nitko ne smije biti prisiljen prihvatiti vjeru u koju on/ona ne vjeruje, niti na vjerske prakse i obrede na koje on/ona nisu dobrovoljno pristali”.

To ukazuje na “očito proturječje” između Ustava i sudanskog Kaznenog zakona iz 1991., koji kaže da je odricanje od islama je otpadništvo, kažnjivo smrću. To je zakon koji je sud naveo u presudi Ibrahim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žalba dodaje da je, u svakom slučaju, Ibrahim na sudu izjavila da je odrasla kao kršćanka i zbog toga se nije odrekla Islama, znači Kazneni zakon se ne može primijeniti.

Odvjetnici naglašavaju da Ibrahim nije dobila pravedno suđenje. “Sud ju je tretirao kao neprijatelja Islama. Time je sam sebi oduzeo poziciju neovisnosti i nepristranosti. Takav stav očit je u razlozima koji su dani za presudu, a koji sadrže komentare i tumačenja islamskih klerika, na koje se sud pozvao da osudi Ibrahim”.

Meriam se udala za Daniela Wanija, kršćanina, koji ima dvostruko državljanstvo – sudansko i američko. Brak koji su Meriam i Daniel sklopili 2011. godine je poništen jer Sudan ne priznaje njezin kršćanski brak, te je zbog “preljuba” je osuđena i na 100 udaraca bičem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Meriamin suprug Daniel Wani u nedavnoj je izjavi iskazao razočaranje zbog nedostatka hitnosti od strane američkih vlasti da pomognu njegovoj supruzi. Istaknuto je kako nedostaje i pomoć dužnosnika UN-a kao i drugih međunarodnih zajednica. Daniel Wani posjetio je suprugu u zatvoru nakon rođenja kćeri i rekao kako je njihov 20-mjesečni sin, koji je s majkom u zatvoru već 5 mjeseci potpuno promijenjen – da se od radosnog djeteta pretvorio u povučeno, prestrašeno dijete koje ga stalno pita kad će ići kući.

Peticiju organizacije za ljudska prava i dostojanstvo – CitizenGO – u samo nekoliko dana potpisalo je više od 290,000 osoba, a na change.org prikupljeno je preko 932.000 potpisa, sve u nastojanju da se Meriam oslobodi. Peticija se šalje izravno UN-ovom povjereniku za ljudska prava, predsjedniku Sudana i zamjeniku američkog veleposlanika u Sudanu.

Žalbeni sud u Kartumu ovaj je tjedan započeo raspravu o ovom predmetu. Iako pravne žalbe u Sudanu obično traju mjesecima, njezini se odvjetnici nadaju da će proces biti ubrzan zbog međunarodnog interesa u slučaju Ibrahim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.