Sudanski predsjednik odstupio pod vojnim pritiskom

Foto: Fah

Sudanskog predsjednika Omara al-Bašira vojska je u četvrtak primorala na ostavku, nakon tri desetljeća njegove autokratske vladavine, a trenutno se u očekivanju važne objave vojske radi na formiranju prijelaznog vojnog vijeća koje bi vodilo zemlju, objavili su sudanski izvori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik, koji je je prebrodio brojne vojne pobune, ekonomske krize i pokušaje Zapada da ga svrgne s vlasti, a došao je na vlast u krvavom vojnom udaru 1989., nalazi se u kućnom pritvoru zajedno s “drugim brojnim vođama terorističkog Muslimanskog bratstva”, objavila je televizijska mreža Al Hadat sa sjedištem u Dubaiju.

Ta je mreža citirala i ministra proizvodnje i gospodarskih resursa u Sjevernom Darfuru Adela Madžuba Huseina da se vode “konzultacije o osnivanju vojnog vijeća koje će preuzeti vlast nakon što je predsjednik Bašir odstupio s dužnosti”, navodi se.

Ranije je objavljeno da će vojska uskoro izdati priopćenje, ali satima nakon toga ništa se nije dogodilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deseci tisuća Sudanaca zauzeli su ulice Kartuma pjevajući i uzvikujući poruke protiv Bašira.

Prosvjednici su skandirali: “Pao je, pobijedili smo”.

Sudanska nacionalna obavještajna i sigurnosna služba objavila je da će biti pušteni svi politički zatvorenici u zemlji, a nedugo nakon toga korisnici Twittera objavili su fotografije koje prikazuju bivše zatvorenike kako se pozdravljaju s prosvjednicime.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojska i sigurnosne snage rasporedile su vojnike oko ministarstva obrane i važnih prometnica i mostova u glavnom gradu.

Državna televizija i radijske postaje emitiraju patriotske pjesme koje starije Sudance podsjećaju na vojna preuzimanja vlasti u prijašnjim epizoda

Tijekom tridesetogodišnje vladavine, al-Bašir je bio majstor u okretanju frakcija sigurnosnih snaga, vojske, islamista i naoružanih plemena jedne protiv drugih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, ovaj puta je, kako ocjenjuje Reuters, podcijenio bijes mladih Sudanaca koji traže da se okonča jadno ekonomsko stanje u zemlji.

Na kraju se suočio sa svakodnevnim prkosom u gradovima širom Sudana, a protiv prosvjednika često je korišten suzavac, nekad i streljivo, pri čemu su poginuli deseci ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.