Zastupnici u parlamentu BiH iz političkih stranaka sa srpskim predznakom u četvrtak se nisu pojavili na sjednici Zastupničkog doma čime su nastavili blokadu vlasti u toj zemlji koju su nametnuli inzistirajući na uspostavi novog Vijeća ministara BiH kao preduvjet za funkcioniranje svih drugih tijela vlasti.
Na sjednicu su došla samo 22 od ukupno 42 zastupnika, a kako nije bilo ni jednog zastupnika iz Republike Srpske nije bilo ni kvoruma za odlučivanja pa je sjednica prekinuta.
Hitnu sjednicu koja je ujedno trebala biti i prva u sazivu izabranom na izborima održanim još u listopadu 2018. sazvala je predsjedateljica Zastupničkog doma Borjana Krišto kako bi se na njoj raspravljalo o migrantskoj krizi koja postaje sve većim problemom za BiH ali i o razlozima zbog kojih parlament BiH nije bio u stanju izabrati svoje izaslanstvo za Parlamentarnu skupštinu Vijeća Europe.
Rokovi za izbor tog izaslanstva su prošli pa je BiH sada suočena s činjenicom da neće imati svoje predstavnike u skupštini najstarije europske organizacije.
To je rezultat činjenice da su zastupnici iz srpskih stranaka a poglavito iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika bojkotom sjednica Zastupničkog i Doma naroda parlamenta BiH onemogućili donošenje bilo kakvih odluka pa tako i o delegiranju zastupnika koji bi BiH predstavljali u međunarodnim parlamentarnim tijelima.
“Dok se ne uspostavi Vijeće ministara BiH parlament nema što raditi”, kazao je u srijedu novinarima u Sarajevu predsjednik kluba zastupnika SNSD-a u Zastupničkom domu parlamenta BiH Staša Košarac, potvrdivši kako će se blokada državnog parlamenta nastaviti sve dok Stranka demokratske akcije (SDA) ne pristane na uspostavu Vijeća ministara pod uvjetima koje diktira Dodikova stranka kao izgledni koalicijski partner.
SDA i SNSD spore se oko toga hoće li novo Vijeće ministara BiH na čijem bi čelu trebao biti Zoran Tegeltija iz Dodikove stranke nastaviti provoditi refrome koje će omogućiti približavanje BiH članstvu u NATO-u.
Kako bi se to dogodilo Vijeće ministara moralo bi usvojiti godišnji nacionalni plan reformi (ANP) a Dodik je poručio kako se to neće dogoditi ni pod kojim uvjetima.
Prekidom sjednice Zastupničkog doma posebice su bili razočarani predstavnici vlasti Unsko-sanske županije koji od države traže hitnu pomoć radi suočavanja s migrantskom krizom.
Mustafa Ružinić, predsjednik vlade Unsko-sanske županije kazao je kako je velika šteta što sjednica nije održana.
“Očekivali smo poruku da nismo sami u suočavanju s migrantskom krizom no očito je da smo prepušteni sami sebi”, kazao je Ružinić novinarima u Sarajevu.
Vlasti Unsko-sanske županije upozorili su kako neće dopustiti da se na taj dio BiH koncentrira sav teret migratske krize te su zaprijetili kako će raspustiti ranije otvorene migrantske centre u Bihaću, Cazinu i Velikoj Kladuši ukoliko im državne vlasti ne pomognu u rješavanju nagomilanih problema.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.