Suniti i šijiti zajedno brane iračke gradove u rijetkom savezu

Kada su borci Islamske države napali grad Dhuluiyu na rijeci Tigris sjeverno od Bagdada ovoga tjedna, odbio ih je rijedak savez sunita unutar grada i šijita u sestrinskome gradu Baladu na suprotnoj obali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napad Islamske države, koji je počeo u utorak i zašao u četvrtak, pretvorio se u jedan od nekoliko velikih sukoba posljednih dana u kojima su se sunitska plemena pridružila provladinim snagama u brobi protiv militanata. Bagdad i Washington se nadaju da je to znak rasta suradnje između sunita i šijita, unatoč njihovim podjelama, kako bi se spasila zemlja.

Dalje na sjeveru još jedno moćno sunitsko pleme stalo je uz kurdske snage kako bi istjerali borce Islamske države iz Rabie, grada koji kontrolira jednu od glavnih kontrolnih točaka koju koriste borci kada dolaze iz Sirije.

U zapadnom Iraku sunitska plemena borila su se zajedno s vladinim snagama u Hitu, koji su zauzeli borci Islamske države u četvrtak, i u Haditi, gdje se nalazi strateška brana na rijeci Eufratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, takvi lokalni savezi su i dalje rijetki: u većini sunitskih područja Iraka plemena gotovo da ne pokazuju znakove okretanja protiv militanata kao što su činili kada su ih pokušali pridobiti američki vojnici 2006. i 2007. Mnoge od čelnika tadašnjeg sunitskog pokreta “Buđenja” kasnije je uhitio Bagdad, što su suniti smatrali izdajom.

Sektaški i etnički animozitet duboko je ukorijenjen nakon desetljeća građanskog rata koji je pogodio gotovo svaku obitelj, što otežava sunitima, šijitima i Kurdima da vjeruju jedni drugima.

Međutim, ovotjedni sukobi pokazali su dosad najsnažnije rane znakove da bi se mogao uspostaviti plemenski savez u borbi protiv Islamske države, čemu se Washington i Bagdad nadaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.