Svako osmo dijete rođeno je 2015. u zonama sukoba

Broj novorođene djece u zonama sukoba povećao se za više od 125.000 ove godine u usporedbi s prošlom, te iznosi 16, 6 milijuna, objavio je UN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj broj znači da je svako osmo novorođeno dijete u svijetu ove godine rođeno u zonama sukoba, prema podacima objavljenima iz UNICEF-a.

“Može li život teže početi?”, rekao je Anthony Lake, izvršni direktor UNICEF-a.

Zbog dugotrajnih građanskih ratova civili su ugroženi u zemljama poput Sirije, Srednjoafričke Republike i Južnoga Sudana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle godine 16, 4 milijuna beba rođeno je u zonama sukoba a ove se godine taj broj povećao na 16, 6 milijuna, kazao je UNICEF.

Jedna od tih beba je i dječačić Dilgeš, čija je mati devetnaestogodišnja Sirijka Nahid, tražiteljica azila, navodi UNICEF-ov područni djelatnik Christopher Tidey u intervjuu za Reuters.

Rat je razdvojio Nahid od njezinih roditelja, te mlada majka sama putuje sa svojim sedmomjesečnim sinom preko Turske, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zaista osjećam strahopoštovanje prema toj osobi, zbog snage koju posjeduje”, dodao je.

Djeci rođenoj u ratu prijeti nezdravi emocionalni i kognitivni razvoj i veća je opasnost da će umrijeti prije dobi od pet godina od ostale djece rođene u mirnodopskim uvjetima, napominje UNICEF.

Bebe također mogu biti žrtve ako su začete silovanjem počinjenim u ratu, rekla je Debra DeLaet, profesorica političkih znanosti na Sveučilištu Drake u Iowi. “Postoje primjeri kad neke žene pokušaju ubiti dijete na porođaju”, rekla je. Neku djecu članovi obitelji napuštaju ili odbijaju, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UN predviđa da će se sljedeće godine u ratnim zonama roditi još više, 16, 7 milijuna djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.