Sveta Stolica će priznati suverenu i neovisnu Palestinu: Izraelci razočarani, Palestinci zadovoljni

Vatikan je u srijedu objavio da je završio pregovore s palestinskim dužnosnicima o sporazumu kojim se praktički priznaje palestinska državnost. Reakcije na Bliskom istoku očekivano su oprečne – Izraelci su razočarani, a Palestinci zadovoljni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razočarani smo vatikanskom odlukom”, rekao je glasnogovornik izraelskog ministarstva vanjskih poslova Emmanuel Nahshon. “To neće pomoći tome da se Palestinci vrate za pregovarački stol”, prenosi dpa.

“Pozdravljamo vatikansko priznanje Palestine kao države. To je stvarni doprinos miru i pravdi”, rekao je član izvršnog odbora Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) Hanan Ašravi. “Važnost priznanja dublja je od političkog i pravnog, ono zalazi i u simboličnu i moralnu domenu. Svima šalje poruku da palestinski narod zaslužuje pravo na samoodređenje, priznanje, slobodu i državnost”.

Postojeći ugovor s PLO-om zamijenit će formalni ugovor s Državom Palestinom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postojeći odnosi Svete Stolice i Palestine regulirani su ugovorom s PLO-om potpisanim 2000. godine. Novi ugovor o odnosima neće se potpisati između Vatikana i PLO-a, nego između Vatikana i Države Palestine, što je formalno priznanje palestinske države. Datum potpisivanja odredit će se uskoro.

Zamjenik vatikanskog ministra vanjskih poslova monsinjor Antoine Camilleri rekao je u razgovoru za L’Osservatore Romano da se nada da će takav ugovor neizravno pomoći odnosima palestinske države s izraelskom.

“Bilo bi pozitivno kad bi sporazum na neki način pomogao uspostavi i priznanju neovisne, suverene i demokratske države Palestine koja živi i u miru i sigurnosti s Izraelom i susjedima”, rekao je Camilleri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Europskog židovskog kongresa Moshe kantor misli da je takav vatikanski potez “nesretan” i da će umanjiti izglede za postizanje mirovnog sporazuma.

Palestinu je priznala i Opća skupština UN-a

Vatikanski glasnogovornik Federico Lombardi, međutim, kaže da ovo suštinski nije ništa novo. “Mi smo priznali Državu Palestinu otkako joj je priznanje dala Opća skupština UN-a. Mi je u našem službenom glasniku vodimo kao državu”, kaže Lombardi, a prenosi Reuters.

Opća skupština je 29. studenoga 2012. Palestini dala status države nečlanice. Isti status u UN-u ima i Vatikan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa Franjo posjetio je Svetu Zemlju prošle godine i tom prilikom palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa bez oklijevanja nazvao šefom države.

Franjo je u dvije godine pontifikata pokazao da se ne libi baviti se vrućim diplomatskim kestenjem. Prošli mjesec je Armence nazvao žrtvama prvog genocida 20. stoljeća i izazvao burno negodovanje u Turskoj.

U nedjelju će Franjo proglasiti prve dvije arapske svetice, karmelićanku Mariam Bawardy iz Galileje i palestinsku dominikanku Marie Aphonsine Ghattas iz Jeruzalema.

Na kanonizaciji se očekuje velika palestinska delegacija, a Mahmuda Abasa će Franjo u subotu primiti u privatnu audijenciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.