Tko je bio Ebrahim Raisi: Ultrakonzervativni klerik osumnjičen se za masovna ubojstva

Raisi
Foto: Montaža Narod.hr / FaH / Wikimedia commons

Iranski predsjednik Ebrahim Raisi, koji je u nedjelju izgubio život u padu helikoptera, bio je ultrakonzervativni klerik i žestoki protivnik Izraela, a sumnjiči ga se za masovne likvidacije političkih protivnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Punim imenom Ebrahim Raisolsadati rođen je 14. prosinca 1960. u Mašhadu. Smatra se da njegova obitelj spada među izravne potomke proroka Muhameda. Bio je oženjen i otac dviju kćeri.

Kao i većina iranskih predsjednika, Raisi je bio imam, islamski klerik. Studirao je teologiju i islamsko pravo i neko vrijeme se predstavljao kao ajatolah, što predstavlja najviši obrazovni stupanj i povezan je s najvišim vjerskim ovlastima u šijitskom islamu. Naslov ajatolaha formalno se ne dodjeljuje akademskim putem nego priznanjem drugih ajatolaha.

>Nema preživjelih u nesreći: Iranski predsjednik i ministar vanjskih poslova su mrtvi

U međuvremenu, Raisiju je taj naslov osporen u javnosti zbog nedovoljne izobrazbe o islamu. Nakon toga, predstavljao se kao hodžatoleslam, što je stupanj niže od ajatolaha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raisi nije smatran karizmatičnim, ali unatoč tome već je u dobi od 20 godina postao državni odvjetnik.

Raisi se smatra odgovornim za masovna umorstva

Smatra ga se najodgovornijim za masovna umorstva političkih zatvorenika1988. pod ajatolahom Homeinijem, poznata i kao “Homeinijev masakr”. U karijeri se uspeo do dužnosti vrhovnog suca i predsjednika nadzornog odbora Iranske radiotelevizije.

Bio je i zamjenik glasnogovornika Vijeća stručnjaka, ustavnog tijela koje bira vrhovnog vjerskog vođu. Osim toga, vodio je moćnu zakladu Quds Razavi, koja upravlja brojnim poduzećima, bankama i državnim nekretninama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U klerikalno ustrojenom Iranu, predsjednik države nije državni poglavar nego vrhovni pravni stručnjak i predsjednik vlade. Državni poglavar je vjerski vođa, koji se zove i vođa revolucije.

Raisi se 2017. kandidirao za dužnost predsjednika, ali je dobio manje glasova od Hasana Rohanija, koji se tada izborio za svoj drugi mandat. Iranski predsjednik može vršiti tu dužnost samo u dva mandata, stoga se Rohani nije mogao ponovno kandidirati 2021. godine.

>Vladimir Putin razgovarao s iranskim predsjednikom o sukobu Iran-Izrael

Raisi je na tim izborima pobijedio, a uspjeh mu je olakšala činjenica da su svi ostali izgledni kandidati unaprijed isključeni iz izborne utrke. Nakon izbora, njegovo ime spominjalo se među mogućim nasljednicima vrhovnog vođe Alija Hameneija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raisi je podupirao borbu Hamasa protiv Izraela, a od 2019. na popisu je dužnosnika protiv kojih je SAD uveo sankcije.

Nakon što je potvrđena smrt Raisija, njegovu dužnost preuzeo je dosadašnji podpredsjednik Mohamad Mohber.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.