Osam ubojstava povratnika Hrvata u ova sela travničkog kraja, pod kontrolom bošnjačkih vlasti, zaustavilo je povratak Hrvata. Ubojice, kojima je bio cilj zaplašiti Hrvate da se vrate u svoje domove, su uspjele jer je povratak zaustavljen, a iseljavanje povećano.
Nikada nije pronađen i priveden sudu niti jedan ubojica Hrvata.
Iz prognane travničke župe sv. Mihovila – Ovčarevo, u proteklom ratu poginuo je 61 branitelj (mnogi kao zarobljenici) i ubijeno je 15 civila. Za jedan broj poginulih i ubijenih podignuto je spomen-obilježje u dvorištu župne crkve u Ovčarevu, a drugo u naselju Kraljevica, u znak sjećanja i dubokog poštovanja za 29 poginulih branitelja te 10 civila, među kojima je i troje ubijenih u poraću, 1997. godine: Fabijan Babić, Jure Jelonjić i mladi travnički policajac Perica Bilić, piše vitez.info
Prije rata ova je župa imala 5.500 župljana – Hrvata, u ratu su svi prognani, njihovi domovi su opljačkani, porušeni ili zapaljeni. U prvim godinama poraća, do kraja 1997. godine u ovu župu se vratilo tek polovica predratnih župljana. Povratak je bio vrlo intezivan, najintezivniji na području općine Travnik, pa i na širem srednjobosanskom području.
A onda, osam ubojstava civila-povratnika Hrvata u kratkom vremenskom periodu, povratak je doslovno zaustavljen. Treba li uopće reći, ubojice-teroristi nikada nisu pronađeni a pitanje je koliko se uopće i željelo pronaći ih i privesti licu pravde? Sada, nakon velikog egzodusa – iseljavanja, prije svega mladih, u ovoj župi živi tek oko 1.500 Hrvata.
Svečano i dostojanstveno u petak poslije podne u Kraljevici je otkrivena Spomen ploča – Križ nade, s porukom: U čast i slavu hrvatskim braniteljima i redarstvenicima Domovinskoga rata 1991. – 1995. Uz nazočnost članova obitelji poginulih i ubijenih, predstavnika udruga proisteklih iz Domovinskoga rata, suboraca, dužnosnika političke, zakonodavne i izvršne vlasti općina i Srednjobosanske županije, uz prigodnu molitvu, spomen-obilježje je blagoslovio vojni kapelan don Donald Marković, župnik novotravničke, također prognane, župe Pećine.
Okupljenim se prigodnim riječima obratio ratni zapovjednik ovoga područja, ratni vojni invalid, Ljupko Sučić. Zahvalio se svima koji su, na bilo koji način pomogli podizanje ovog spomen-obilježja, rad uglednog bosanskohercegovačkog kipara, Novotravničanina, Zdenka Jurišića. Podsjetio je Ljupko Sučić i na sve ono što se u ratu, i u poraću tu događalo, te posebno naglasio: „Označavaju nas, crne i sotoniziraju na razne načine, lažima istinu žele prikriti, povijest mijenjati, ali to se ne može. Stotine i stotine prognanih i opljačkanih, dokumenti, imena poginuli vojnika i civila u ratu i u poraću, sve govore, laži otkrivaju, demantiraju…“, kazao je Sučić.
Izvor: narod.hr/vitez.info