Sisački biskup Vlado Košić predvodio je u utorak, 29. listopada, u kapeli sv. Jantola (sv. Antuna Padovanskog) u Dvorišću kraj Gline, misno slavlje povodom otkrivanja spomenika braniteljima i civilima iz ovog mjesta stradalima u Domovinskom i Drugom svjetskom ratu.
U koncelebraciji je bio domaći župnik iz Viduševca Nikola Majcen, a misu je animirao Župni zbor iz Viduševca uz orguljašku pratnju ravnatelja Svećeničkog doma u Zagrebu i bivšeg župnika mons. Jurja Jerneića.
>Otvaraju se dvije katoličke škole; biskup Košić: Katolike se želi stjerati u anonimnost
Spomenik je postavljen na inicijativu Marka Sremića, predsjednika Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata grada Gline, a otkrivanju su nazočili i predstavnici državnih, županijskih i gradskih vlasti. Spomenik su otkrili Bara Sremić, majka poginulog branitelja Ivana Sremića, sisačko-moslavački župan Ivan Celjak i gradonačelnik grada Gline Ivan Janković. Nakon 33 godine od početka Domovinskog rata te gotovo 80 godina od kraja Drugog svjetskog rata, članovi obitelji stradalih dobili su dostojno mjesto da zapale svijeću i pomole se za svoje bližnje, od kojih se za mnoge ni danas ne zna gdje im je grob.
Homilija biskupa Košića
U homiliji, biskup je okupljenima poručio kako upravo u ovom trenutku Božja Riječ je ta koja hrabri. „Isus govori: Neka se ne uznemiruje i ne straši srce vaše. Koliko je puta ljudsko srce uznemireno i koliko puta, kada dođu nevolje, drhtimo i pitamo se hoćemo li to preživjeti. Sigurno su tako i oni koji su poginuli ovdje u Dvorišću doživljavali uznemirenost, baš kao i mi koji smo preživjeli te teške dane 1991. godine i Domovinskog rata. Kada gledamo ovaj spomenik, vidimo i kako je dvostruko više poginulih u Drugom svjetskom ratu. Marko Sremić je spomenuo i turska osvajanja i koliko je i tada bilo žrtava te su čitava sela bila opustošena. Tu su se stalno, na ovoj vjetrometini, vodili ratovi i, kao što je netko danas rekao, kao da se nekima ne sviđa da postoje i žive Hrvati katolici u ovom kraju te ih žele pobiti, protjerati i sve njihovo uništiti.
>Branitelji poručili Pupovčevom SNV-u: Spomenik u Kamenskoj simbolizira partizanske zločine
I naravno da se onda čovjek uznemiruje. A Gospodin kaže: Neka se ne uznemiruje srce vaše. Vjerujte u mene i u Boga vjerujte. Kada razmišljamo o tim ljudima čija smo imena čuli i vidjeli napisana na pločama spomenika uz Kristov križ, onda možemo reći da je ista vjera koja je njih držala i zbog koje su oni poginuli i ona koju mi danas živimo. To je ta vjera u Boga i nada koja daje čovjeku snage da se bori protiv zla za dobro. To je ta vjera koja je očuvala ovu našu zajednicu kroz povijest do danas. Što je najvažnije? Sačuvati vjeru, nadu i optimizam te želju da se borimo protiv zla. A tko nam pak pokazuje kojim putem ići? Sam Gospodin Isus koji je rekao: ‘Ja sam put, istina i život.’ Tko u njega vjeruje ima život vječni i tko tako živi da u njemu odsijeva Kristova pobjeda, koja je veća od svake druge zemaljske pobjede, i tko dopušta da u toj vjeri bude s Kristom povezan, taj zna da ne može umrijeti“, poručio je biskup okupljenima.
“Ako smo umrli s Kristom onda vjerujemo da ćemo s njime i živjeti”
Biskup je protumačio i kako sveti Pavao zanimljivo govori u Poslanici Rimljanima o krštenju.
„On kaže kako je krštenje umiranje i kako smo već zajedno s Kristom i mi umrli grijehu i svakome zlu, ali smo ujedno s njime i uskrsnuli na novi život. Hodite u novosti života, kaže. Biti u novosti života je najvažnije. Staro, grešno, odlazi. Ono novo što Krist postavlja i donosi to traje. Ako smo umrli s Kristom onda vjerujemo da ćemo s njime i živjeti. To je ona vjera koja je hrabrila i naše pretke koji su ovdje živjeli i opstali usprkos svih teškoća, stradanja i kušnji“, rekao je biskup te se na kraju osvrnuo i na ovu u potresu stradalu kapelu sv. Jantola, ohrabrivši okupljene kako će doći i njen red za obnovu.
Na kraju slavlja biskupu su na dolasku zahvalili župnik Majcen i inicijator postavljanja spomenika Marko Sremić.
>U Osijeku otkriven spomenik Majci Terezi
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.