Trump poziva Kosovo na dogovor sa Srbijom jer se nova prilika za mir neće tako skoro pojaviti

Foto: fah

Američki predsjednik Donald Trump poslao je pismo kosovskom kolegi Hashimu Thaciju pozivajući ga da učini sve kako bi se postigao trajni sporazum sa Srbijom, dvadeset godina od završetka njihova rata, objavio je Thaci na svojoj internetskoj stranici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija i Kosovo obvezale su se 2013. kako će pod pokroviteljstvom EU-a riješiti sva otvorena pitanja, ali nisu ostvarile značajniji napredak.

“Ako se ne iskoristi ovaj jedinstveni trenutak, bit će to tragičan korak unatrag, jer se nova prilika za sveobuhvatni mir neće tako skoro pojaviti”, rekao je Trump, prema pismu koje je objavio Thacijev ured.

“SAD je jako puno uložio u uspjeh Kosova kao neovisne, suverene države”, ističe američki predsjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napetosti između Srbije i Kosova ponovno su izbile prošloga tjedna kada je kosovski parlament odobrio osnivanje vojske od 5000 pripadnika, samo tjedan dana nakon što je srbijanska premijerka Ana Brnabić zaprijetila da bi to moglo dovesti do vojne intervencije Beograda.

Thaci je u lipnju rekao da će dogovor s Beogradom tražiti kroz “korekciju granica”, a političari i analitičari na Kosovu protumačili su to kao razmjenu teritorija.

Kada bi došlo do razmjene teritorija, Srbija bi zauzvrat dobila dio sjevernog Kosova većinski naseljen manjinskim Srbima koji ne priznaju vlast u Prištini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika Britanija i Njemačka istaknule su da nisu za promjene granica, no SAD je objavio da mu je to prihvatljivo ako se tako dogovore Srbija i Kosovo, a Kosovo bi dobilo tri srbijanske općine naseljene većinom Albancima

Vijeće sigurnosti UN-a u ponedjeljak je na javnoj sjednici raspravljao o odnosima dviju zemalja, na sjednici na kojoj su bili predsjednici Srbije i Kosova.

U pismu koje je objavio Thacijev ured navodi se da bi Trump želio ugostiti dvojicu čelnika u Bijeloj kući u sklopu takvog “povijesnog dogovora”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kosovo priznaje više od 110 zemalja, uključujući SAD, ali ne i Srbija, Rusija te Kina.

NATO je, pod američkim zapovjedništvom, bombardirao 1999. srbijanske snage kako bi zaustavio ubijanje i protjerivanje kosovskih Albanaca u sklopu akcije protiv pobunjenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.