Trump uz obustavu financiranja najavljuje i istragu zašto je SZO braneći Kinu prouzročila ‘toliko smrti’

Foto: Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

Dok se pandemija koronavirusa nastavlja širiti, sve su brojnije kritike na ulogu i neefikasnost Svjetske zdravstvene organizacije (SZO). Američki predsjednik Donald Trump objavio je u utorak da će Sjedinjene Države odmah obustaviti sva sredstva koja daju Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump je najavio istragu o tome zašto je SZO braneći Kinu prouzročila „toliko smrti“ tako što je „pogrešno upravljala i prikrivala“ širenje koronavirusa te se protivila ograničenjima putovanja u Kini.

> (VIDEO) Je li SZO štitila komunističku Kinu i tako doprinijela širenju koronavirusa?

> Trump i službeno stopirao financiranje Svjetske zdravstvene organizacije (SZO): Izgubit će do pola milijarde dolara godišnje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Koju ulogu u skrivanju istine o koronavirusu ima KP Kine?

Ranije ovog tjedna stručnjaci su govorili o mogućnosti SAD-a da povuku svoje financiranje i kako će se njihov potez odraziti na organizaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U kratkom roku, neće se mnogo [promijeniti] jer će se rukovodstvo SZO-a nadati promjeni vodstva u studenom i / ili da će ostale nacije popuniti financijsku rupu.”, rekao je za Fox News dr. Roger Bate, znanstvenik na American Enterprise Institute (AEI) i stručnjak za javno zdravstvo.

Osim što je 14. siječnja ponovila promašenu teoriju iz Kine da “nije bilo dokaza o prenošenju čovjeka s čovjeka” te ignorirajući upozorenja s Tajvana, SZO također nije zahtijevala da kineski dužnosnici provedu dijagnostička ispitivanja.

SAD je najveći donator Svjetske zdravstvene organizacije otkako je osnovana 1948. i trenutno daje gotovo 10 puta više od Kine, kako u zadanim, tako i u dobrovoljnim prilozima, i koji ukupno daju više od 500 milijuna dolara godišnje u usporedbi s 46 milijuna dolara koliko daje Peking.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, početkom veljače šef Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhan Ghebreyesus pozivao je zemlje da ne zatvaraju granice strancima iz Kine te izrazio neodobravanje prema Singapuru, SAD-u i Australiji zbog zatvaranja njihovih granica.

Zbog toga je utjecajni američki think-tank kojeg je osnovao Henry Kissinger objavio kako Tedros duguje Kini nakon što ga je Kineska komunistička partija podržala tijekom njegova izbora za generalnog direktora 2017. godine.

No, osim SAD-a, kritike na račun SZO-a stigle su iz Tajvana zbog toga kako se viši savjetnik te međunarodne organizacije postavio tijekom pitanja glede načina na koji se Tajvan nosi s pandemijom koronavirusa. Naime, Bruce Aylward, asistent generalnog direktora SZO-a tijekom intervjua za televiziju iz Hong Konga, odglumio je da nije čuo pitanje o tome hoće li vodstvo razmisliti o tome da primi Tajvan u organizaciju. Nakon što mu je pitanje ponovno postavljeno, Aylward je jednostavno napustio razgovor.

Kada mu je kasnije ponovno postavljeno pitanje o Tajvanu, Aylward je ustvrdio kako su već razgovarali i Kini svim dijelovima Kine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska zdravstvena organizacija između ostaloga ignorira i savjete koje Tajvan predlaže u borbi s koronavirusom. Tajvan svoje mjere predlaže cijelom svijetu, budući da je prvi slučaj koronavirusa zabilježio 21. siječnja, a do 14. travnja imali su tek 393 zaražena i 6 preminulih, iako je riječ o zemlji s 23 milijuna stanovnika.

Tajvanska vlada također je priopćila kako je isključena iz razgovora o borbi s koronavirusom usprkos uspjehu i naglašava da je upozorila SZO na rizik od prijenosa virusa s čovjeka na čovjeka još u prosincu, ali je ignoriran. Inače, o mjerama koje provodi Tajvan, do sada je pozitivno izvijestilo preko 450 medija iz preko 40 država diljem svijeta, otkrilo je ministarstvo vanjskih poslova Tajvana.

Sumnje u točnost informacija, izrazili su i Britanci koji su optužili Kinu za širenje dezinformacija o težini epidemije koronavirusa unutar njenih granica, javlja Daily Mail.

Novine prenose kako su znanstvenici kazali Johnsonu da je Kina mogla umanjiti broj potvrđenih slučajeva koronavirusa između 15 i 40 puta (do sada je prijavila oko 81.000). Naime, analitičari smatraju kako je takva taktika, kojom se smanjuje broj zaraženih, umjetno mogla povećati stopu smrtnosti kako bi natjerala zapadne države da u strahu od katastrofe zaustave svoja gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.